Sněmovna stanoví vyšetřovací komise k Diag Human a UB

Posvítit si hned na dvě kauzy chtějí dnes odpoledne poslanci. Jedná se případ firmy Diag Human a zkrachovalou Union banku. Opozice žádá zřídit dvě vyšetřovací komise. Nejostřejší výměna názorů nejspíš čeká poslance před hlasováním o vyšetřovací komisi k případu Diag Human, tak jak tomu bylo již před měsícem, kdy ODS a KSČM s podobným návrhem napoprvé neuspěly. Firmě Diag Human vláda počátkem roku vyplatila za poškození dobrého jména 326 miliónů korun. Teď by je ale ráda získala zpátky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanedká sněmovna

Parlament ČR, Poslanedká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Také okolnosti krachu Union bankay ODS požaduje dopodrobna prošetřit. Klienti banky již několikrát demonstrovali kvůli vrácení všech svých peněz.

Před hlasováním o zřízení vyšetřovacích komisí chtějí poslanci projednat ještě několik zákonů, které jim vrátil senát, například zákon o soudech a státních zastupitelstvích. Novelu zákona o soudech a soudcích jednou sice už schválili, senát ji ale vrátil zpátky s některými připomínkami. Urychlené schválení dotyčné předlohy je přitom nutné. Ústavní soud totiž před časem část dosavadního zákona bez náhrady zrušil, a tak by justice podle ministra spravedlnosti Pavla Rychetského jinak zkolabovala.

Radiožurnálu to řekla ministrova mluvčí Iva Chaloupková. "Proto bylo nutné připravit tuo novelu, proto jsme byli rádi že sněmovnou prošlai když až na druhý pokus. A proto nejsme příliš rádi, že ji senát vrátil zpět k projednávání."

I prezident Soudcovské unie České republiky Jaromír Jirsa souhlasí, že, na novelu soudy čekají. Ale ještě větší komplikace by podle něj přineslo neschválení novely ústavy. "Protože pokud by nebyla novelizována ústava, tak od 1.7. by nemohli dosavadní předsedové a místopředsedové soudu vykonávat své funkce, neboť ústavní soud před rokem konstatoval, že soudce nemůže vykonávat zároveň funkci soudce a zároveň fuknci ve státní správě, tedy předsedy nebo místopředsedy soudu."

Tím by mohlo dojít k ochromení činnosti soudů, protože předsedové a místopředsedové by museli přestat své funkce vykonávat a soudy by tím pádem nebyly řízeny.

Markéta Kaclová, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme