VIDEO: Sněmovna jedná o zvýšení schodku státního rozpočtu. Schillerová doufá, že bude jednání poslední

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) doufá, že projednávaná novela letošního rozpočtu, která zvyšuje jeho schodek až na 500 miliard korun, je poslední. Řekla to ve sněmovní rozpravě. Sněmovna v úterý projednává vládní novelu rozpočtu. Poslanci odmítli změnu projednat ve zrychleném režimu, takže ji zřejmě čekají všechna tři čtení.

Praha (Aktualizováno: 11:42 23. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní návrh na prohloubení letošního rozpočtového schodku na půl bilionu korun sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze schvalovat nebude. Dolní komora v úterý tento postup zamítla, hlasovali pro něj vesměs jen poslanci koaličního hnutí ANO. Předlohu budou poslanci projednávat standardně ve třech čteních. Předpokládá se ale zkrácení lhůt mezi nimi. Pro běžné projednání předlohy ve třech čteních se už dřív vyslovil i rozpočtový výbor.

Pro stav legislativní nouze hlasovalo 67 ze 165 přítomných poslanců, vedle zástupců ANO také jeden z vládních sociálních demokratů. I několik poslanců ANO včetně premiéra Andreje Babiše se hlasování zdrželo.

Vostrá o váhání komunistů: Nebylo od vlády seriózní předložit půlbilionový schodek na poslední chvíl

Číst článek

Vláda navrhla již třetí zvýšení deficitu kvůli hospodářským dopadům epidemie koronaviru. Původně činil 40 miliard korun, pak stoupl na 200 miliard a naposledy se zvýšil na 300 miliard korun. Hlavně opozičním poslancům vadilo, že vláda neuvedla, na co přesně chce dodatečné peníze použít. Premiér Andrej Babiš (ANO) potom jako poslanec předložil úpravu, v níž změny konkretizoval.

Původně schválený rozpočet na letošní rok počítal s příjmy 1578,1 miliardy korun, nejnovější návrh přichází s příjmy 1364,8 miliardy. Původně schválené výdaje činily 1618,1 miliardy korun, nyní proti tomu vzrostly na 1864,8 miliardy korun. Státní dluh se má letos zvýšit celkově o 481 miliard korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme