Aktivisté ráno blokovali ulici u sněmovny, žádali vyhlášení stavu klimatické nouze. Zasahovala policie

Na 30 aktivistů klimatického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) ve čtvrtek ráno zablokovalo v Praze dopravu v Thunovské ulici u sněmovny. Chtějí, aby vláda vyhlásila stav klimatické nouze a jednala o klimatických opatřeních. Podle zpravodajky ČTK kvůli zablokování ulice se na místě vytvořila kolona aut, která se táhla přes nedaleké Valdštejnské náměstí. Po osmé hodině policie protest ukončila a deset lidí zadržela.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté v Tomášské ulici nedaleko Malostranského náměstí | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Aktivisté v ulici hráli a zpívali. Někteří byli zavěšeni na konstrukci, kterou si tam sestavili. Ostatní stáli za velkým bannerem, na kterém bylo mimo jiné napsáno „Rebel for life“ nebo „V permafrostu jsou horší věci než koronavirus, nenechme ho roztát“.

V boji s klimatickou krizí je potřeba přistoupit k činům, vyzval politiky britský princ Charles

Číst článek

„Cílem akce je upozornit jak veřejnost, tak hlavně vládu a sněmovnu, že se nacházíme ve stavu klimatické krize a požadujeme po ní, aby se zachovala tak, že vyhlásí stav klimatické nouze. Což je podle nás něco naprosto samozřejmého,“ řekla mluvčí pořádajícího hnutí Adéla Hrdličková.

Protest skončil po osmé hodině. „Policisté ochranné služby provedli po osmé hodině zákrok u Poslanecké sněmovny ČR. Skupina aktivistů neuposlechla výzvy a narušila chráněný prostor. 10 osob bylo za použití donucovacích prostředků zajištěno a předáno pražským policistům. Na místě je pořádková jednotka,“ informovala později policie na svém twitteru.

Členové hnutí své požadavky demonstrovali v úterý i před ministerstvem financí v Praze. Někteří se nechali přivázat k vchodovým dveřím, přístup do budovy však úplně nezablokovali. Extinction Rebellion požadovali, aby resort prosazoval ekologičtější strategii v ekonomice a dalších oblastech. Akci stejně jako ve čtvrtek monitorovali policisté.

Protest byl součástí takzvané Velké rebelie za život, v rámci níž pražská odnož hnutí v dalších dnech hodlá uspořádat několik dalších podobných akcí. Na čtvrtek měli naplánovanou blokádu neznámé instituce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme