Sněmovna trvá na zákazu zveřejňování odposlechů

Poslanci trvají na zákazu zveřejňování odposlechů. Opakovaně totiž i přes námitky Senátu a médií schválili novelu trestního řádu, do které dolní komora zákaz vložila. Senát chtěl původně tuto úpravu zrušit, ve sněmovně pro to ale hlasovali jen čtyři poslanci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Sněmovní verzi novely dnes podpořilo 129 ze 161 přítomných poslanců ze všech frakcí vyjma KSČM. Ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda z KDU-ČSL výsledek hlasování přivítal.

"Jsem rád, že jsme přehlasovali Senát. Zadruhé jsem rád, že nelze zveřejňovat odposlechy, protože je to neuvěřitelné, když si člověk čte noviny a čte si nějaké odposlechy, které slouží k úplně jinému účelu. Větší liberalizaci vidím jako velmi nebezpečnou skutečnost, která se může dotknout kohokoliv," uvedl Svoboda.

Také podle šéfa klubu ČSSD Bohuslava Sobotky je verze ze sněmovny v pořádku. "My jsme především přesvědčeni, že s takovou věcí, jako jsou odposlechy, by primárně měla pracovat Policie České republiky, státní zastupitelství, popřípadě tajné služby, které k tomu mají oprávnění z Ústavy a v rámci našeho systému právního státu," podotkl Sobotka.

Za porušení zákazu by v případě, že normu podepíše i prezident, hrozilo až pětileté vězení nebo až pětimilionová pokuta. Stejná sankce má hrozit za zveřejnění osobních údajů obětí zločinů, což byl původní vládní cíl novely. Až na výjimky má být zcela zakázáno zveřejňování jmen a jiných osobních údajů obětí, pokud jimi budou děti a mladiství. U starších lidí se má zákaz vztahovat například na oběti kuplířství nebo násilných trestných činů.

Sněmovní verzi kritizovaly Evropská asociace vydavatelů novin a Syndikát novinářů ČR, proti zákazu zveřejňování odposlechů se postavili i zástupci předních českých deníků a některých časopisů. Zákaz zveřejňování obsahu odposlechů nebo trestních spisů by se podle nich neměl vztahovat na informace o veřejných činitelích.

K tématu si přečtěte také:
Langer: Počet policejních odposlechů klesl v roce 2007 téměř o třetinu
Únik odposlechů z kauzy Kořistka byl znovu odložen
Vnitro chce pevné mantinely pro odposlechy
Odposlechy mají mít přísnější pravidla
Pospíšil nařídil kontrolu povolování odposlechů

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme