Sněmovna upravila předčasný důchod, spotřební daně a cíle ČNB

Poslanecká sněmovna schválila zpřísnění podmínek pro předčasný odchod do důchodu, novelu Ústavy upravující poslání centrální banky a novelu zákona o spotřební dani, která zavádí takzvanou dvousložkovou daň u cigaret.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvýšení spotřební daně by se mělo dotknout především dražších druhů cigaret. Výslednou podobu zákona o spotřební dani považuje ale ministr financí Pavel Mertlík za velmi rozporuplnou. Za dobrá považuje například ustanovení o technickém benzínu, za „naprosto ostudné“ pak prodloužení existence nezdaňovaných obchodů zvaných duty free shop. Jejich existence může podle Mertlíka ohrozit náš vstup do Evropské unie.

Poslanci schválili zpřísnění podmínek pro předčasný odchod do důchodu. Přijali totiž vládní návrh novely zákona o důchodovém pojištění, který počítá s tím, že snížení důchodu při jeho předčasném čerpání bude citelnější než dosud. Pokud novelu schválí i senát a podepíše ji prezident republiky, pak mohou lidé, kteří odejdou do penze předčasně, přijít až o 700 korun měsíčně.

Část úprav zákona by měla motivovat seniory, aby pracovali i po svém nároku na odchod do důchodu. Podle ministra sociálních věcí Vladimíra Špidly se tak zlepší celková bilance důchodového systému.

Proti vládní předloze novely zákona o důchodovém pojištění hlasovali především poslanci Unie svobody. Ti se totiž snažili do zákonné úpravy neúspěšně prosadit zvyšování věku pro odchod do penze tak, aby po roce 2014 činil pro muže i ženy hranici 65 let. Sněmovnou neprošla ani další snaha unionistů o prodloužení minimální doby pojištění pro přiznání nároku na starobní důchod z dosavadních 25 na 35 let. Poslanec Unie svobody Stanislav Volák považuje rozhodnutí sněmovny za špatné, protože bude nadále narůstat dluh na důchodovém účtu a vláda bude „posílat důchodce do chudoby“.

Sněmovna schválila novelu Ústavy o poslání centrální banky. Novela v souvislosti s nedávno schválenou rozsáhlou novelou zákona o České národní bance předpokládá, že z Ústavy bude vypuštěn cíl ČNB, který byl definován péčí o stabilitu měny. Vicepremiér Pavel Rychetský k tomu poznamenal, že tak bude česká ústava v souladu s právem Evropské unie, kde hlavním cílem centrálních bank není měnová politika ale cenová stabilita. O té také mluví už dříve přijatý zákon o České národní bance.

Milada Richterová, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme