Sněmovna uvolňuje peníze na obnovu země

Tři miliardy korun bude moci vláda využít na likvidaci škod po povodních. Využití peněz na likvidaci škod podpořila Poslanecká směnovna tím, že schválili novelu letošního státního rozpočtu. Jeho celkové příjmy a výdaje zvýšila právě o tři miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Česká televize

Státní fond rozvoje bydlení bude dávat úvěry nejen na výstavbu nových domů nebo bytů, ale i na pořízení bytů a domů už hotových. Umožní to vládní návrh novely zákona o fondu bydlení, který v pátek poslanci také schválili. Zatím bylo možné použít prostředky fondu jen k financování oprav a modernizace nebo na výstavbu bytů. Novela by měla pomoci lidem, kterým záplavy domy poničily, nebo přímo zbouraly.

Finanční podporu ze státního fondu bydlení získají po povodních nejen postižení, kteří si chtějí nový dům postavit, ale i ti, kteří si budou pořizovat už zkolaudovaný hotový dům nebo byt. Co to pro postižené znamená v praxi, vysvětlil Radiožurnálu ministr pro místní rozvoj, unionista Pavel Němec. "V praxi to znamená, že občan, který si vezme úvěr ze Státního fondu rozvoje bydlení, nebude muset býti investorem, stavitelem, ale bude si moci koupit už zkolaudovaný dům či byt".

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Němec: Státní fond bydlení

Vláda má v plánu zvýšit kvůli povodním daně: zatím ale není jasné, jaké daně se zvýší a o kolik. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky by případné zvýšení nepřímých daní, například spotřebních u alkoholu, cigaret, služeb, mělo být vyváženo snížením daní přímých, tedy daně z příjmů. Zvýšení sazeb u nepřímých daní by však mohlo platit o něco dřív, čímž by stát získal část peněz na odstraňování následků záplav.

Benzín a cigarety budou v příštím roce zřejmě kvůli letošním povodním dražší. Ministerstvo financí se rozhodlo urychlit zvyšování daňových sazeb na evropskou úroveň, aby získalo peníze na financování povodňových škod. Novelu zákona o spotřebních daních by měla v nejbližších dnech projednat vláda.

Se snahou o zvýšení daní narazí zřejmě kabinet u ODS, která jejich nárůst odmítá dlouhodobě. Poslanec Martin Kocourek připomněl, že ODS předložila návrh na zřízení povodňové rezervy, kam by směřovaly miliardy z prodeje Českého Telecomu. Záplavy musí být podle ODS novou prioritou České republiky. Plán ODS zahrnuje nejen likvidaci následků a co nejrychlejší a nejúčinnější obnovu zničené krajiny, ale i projekty vedoucí ke zmírnění a prevenci ničivých povodní v budoucnosti.

Sněmovna ale nejprve uctila památku čtrnácti obětí ničivých povodní. Na výzvu premiéra Vladimíra Špidly poté poslanci a členové vlády vzdali hold i všem občanům, kteří v uplynulých dnech statečně čelili řádění vodního živlu a pomáhali zmírnit jeho následky. "Kdyby naši občané nebyli disciplinovaní, kultivovaní, houževnatí a stateční, tak se nikdy nepodařilo uskutečnit záchrannou operaci v takovém rozsahu, v takovém čase a s takovým úspěchem," prohlásil Špidla.

Špidla zrekapituloval rozsah a důsledky přírodní katastrofy, která nemá v historii země obdoby. Záplavy postihly rozsáhlé území republiky a přímo i nepřímo ovlivnily život jeho obyvatel. Úplně zatopeno bylo 99 měst, obcí a městských částí, v nichž v době povodní žilo na 263.000 lidí. Částečně voda zalila 347 měst a obcí s více než 1,33 miliónu obyvatel, vypočítal Špidla.

Kandidátní listiny by měly strany podle dosavadního návrhu podat nejpozději do 27. srpna, sněmovna ve stavu legislativní nouze s tímto návrhem souhlasila a posunula tak termín do 3. září. "Podle informací, které z terénu máme, je týden, který by se za normálních okolností zdál jako období časově nepodstatné, v tuto chvíli velmi důležitý pro to, aby se všechny úkoly podle volebního zákona daly stihnout," vysvětluje ministr vnitra Stanislav Gross. Termín obecních voleb se ale podle Grosse nezmění.

Poslanci ODS neúspěšně chtěli posunout tento termín o více než týden, než jak navrhovala vláda. "Mluvila jsem s několika starosty a to, co navrhuje vláda, tedy prodloužení pouze o týden, jim vůbec nestačí a proto ODS přichází s návrhem, aby posunutí předložení kandidátních listin do voleb bylo prodlouženo o jedenadvacet dnů," uvedla místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová. ODS však s návrhem neuspěla.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme