Sněmovna v prvním čtení podpořila zvýšení příspěvku na péči

Příspěvek na péči pro zdravotně postižené by se mohl od srpna zvýšit o desetinu. Maximální výše by pak činila 13200 korun na člověka. Vládní návrh ve sněmovně v prvním čtení podpořily všechny strany, teď ho dostane k projednání příslušný výbor. Za příspěvek si mají postižení zajistit opatrování v nějakém zařízení nebo doma. Změna si vyžádá zhruba miliardu korun ze státního rozpočtu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 8.12.2015

Poslanecká sněmovna 8.12.2015 | Foto: Filip Jandourek

Příspěvek na péči se nezvedl už devět let a podle poslanců si lidé s handicapem navýšení zaslouží.

Opozice sice má vůči vládnímu návrhu výhrady, ty se však týkají spíš systému, jakým se příspěvky rozdělují.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvýšení příspěvku na péči mluvila poslankyně Radka Maxová (ANO) a ředitel Diakonie Českobratrské církve evangelické Petr Haška

Například TOP 09 by chtěla příspěvky rozdělovat tak, aby se zohlednilo postižení a potřeba pomoci – tedy někdo by mohl dostat víc a jiný, který nepotřebuje tolik péče nebo je v lepší finanční situaci, míň.

Po systémových změnách volají také lidé z oboru, třeba využití příspěvku by podle nich mělo být lépe kontrolováno.

„Prakticky celá odborná veřejnost se shoduje na tom, že tam je jistá část toho celkového objemu, která není používána zcela s tím účelem, na který by měla být využita,“ uvedl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová označuje plánované zvýšení příspěvků za jakousi „první pomoc“ pro jejich příjemce. „Co týče nějakých systémových změn, ty budou předmětem té velké novely zákona o sociálních službách, která se teď připravuje,“ podotkla ministryně.

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu zvyšování příspěvku na péči mluvil prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký

Podle zástupců Rady osob se zdravotním postižením, ale i řady poslanců, je také příspěvek i přes navýšení pořád nízký, protože ceny za služby rostly víc než o deset procent.

Připouští to i místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku Radka Maxová (ANO).

„Pokud je nějaká kombinace sociální služby a rodiny, tak by to mohlo být dostatečné, nicméně pokud jsem opravdu závislá pouze na tom příspěvku a nemám kolem sebe rodinu, která by mi mohla nějakým způsobem pomoct, tak to je zřejmě nedostačující,“ podotkla Maxová v rozhovoru pro Český rozhlas.

Jana Čermáková, Věra Pfeifferová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme