Sněmovna v prvním kole podpořila zákon o předčasných volbách

Poslanci udělali první krok na cestě k předčasným volbám. V prvním čtení totiž dolní komora podpořila návrh ústavního zákona, který by měl zkrátit funkční období Poslanecké sněmovny. Předčasné parlamentní volby by se měly podle dohody politických stran odehrát na začátku října. Poslanci většinou hlasů přijali i návrh ODS na zkrácení projednávání normy na pět dní. Znovu tedy budou o návrhu jednat už příští týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Tomu, že by návrh zákona na předčasné rozpuštění Poslanecké sněmovny mohl příští týden projít, věří předseda ČSSD Jiří Paroubek: "Já myslím, že se ukazuje, že pro to snad bude ústavní většina ve sněmovně. Že všichni naši kolegové pochopili, proč je nutné, aby tato Poslanecká sněmovna skončila."

Stejně optimistický je i šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř: "Já myslím, že podle toho jak dopadlo hlasováni o zkrácení té lhůty, je možno usuzovat i o dalším průběhu. Čili já pevně věřím, že ten zákon bude na této schůzi přijat."

Pro návrh ale nezvedne příští týden ruku část lidovců, kterým se nelíbí, že se návrh vztahuje jen k tomuto volebnímu období. KDU-ČSL chtěla prosadit senátní návrh zákona, který by případnou vládní krizi řešil obecně.

Přečtěte si také:
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Paroubek: Předčasné volby budou podle stávajícího volebního zákona
Poslanci už mají návrh zákona umožňující rozpuštění sněmovny
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Věra Pfeifferová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme