Sněmovna úterní schůzi k nedůvěře vládě přerušila, znovu pokračovat bude ve středu ráno

Sněmovna v úterý po zhruba 12 hodinách jednání přerušila schůzi, kterou si vyžádalo opoziční hnutí ANO s cílem vyslovit nedůvěru vládě. Jednání bude pokračovat ve středu ráno. Poslanci o osudu kabinetu nehlasovali. Dosavadní debatu ovládli zástupci koalice. Polovinu doby využili členové vlády k představení kroků, které během 13 měsíců u moci podnikli.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 23:54 17. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna v brzkých ranních hodinách.

Sněmovní jednání bude pokračovat od středečních 09.00 (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Z opozičních představitelů se k projevům díky přednostním řečnickým právům dostali při nepřítomnosti Andreje Babiše pouze tři zástupci ANO, a to Alena Schillerová, Klára Dostálová a Karel Havlíček a také předseda SPD Tomio Okamura.

Ostatní zástupci opozice měli možnost až po zahájení debaty okolo 19.00 krátce komentovat vystoupení koaličních zástupců, které obviňovali z ubírání času na debatu a ze sebechvály.

Politoložka Dvořáková: Hlasování o nedůvěře je legitimní krok, nyní je to ale jen součást strategie

Číst článek

Sněmovna si na návrh vládní koalice v úterý večer schválila, že debata potrvá až do úterní půlnoci. Tři čtvrtě hodiny před tímto termínem se ale zástupci všech poslaneckých klubů dohodli podle předsedy lidoveckých poslanců Marka Výborného na tom, že debatu v zájmu zachování fyzického i duševního zdraví přeruší dříve a znovu se sejdou v 9.00. Do rozpravy je přihlášeno ještě pět desítek poslanců.

Lucie Potůčková (STAN) připomenula, že bývalou Babišovu vládu se tehdejší opozice pokusila odvolat pouze dvakrát a nikdy v době krize. Nevoli zástupců ANO vyvolala i poukazem na to, že bývalou vládu opustilo během půlroku šest ministrů, zatímco kabinet Petra Fialy (ODS) za rok ztratil dva členy.

Předmětem nynějšího jednání Sněmovny je Fialova vláda, ne vlády bývalé, upozorňovala Berenika Peštová (ANO). Její kolegové zase uváděli, že si současný kabinet přisvojuje zásluhy předchozí vlády.

Opozice si stěžovala také na to, že se do debaty přihlásili nejprve koaliční poslanci. „Je to stanové městečko,“ komentoval sérii vystoupení zástupců hnutí STAN jeden z opozičních poslanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme