Sněmovna vládní předlohy projedná snad ještě před svátky

Vládní předlohy, které levicový Senát vrátí na nynější schůzi poslancům, by mohla sněmovna projednat ještě před Vánoci. Z obavy, že současný většinově levicový Senát bude normy s předpokládanou platností od ledna 2011 zdržovat, totiž poslanci uvažovali i o jednání mezi vánočními svátky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovnu řídila první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová | Foto: Tomáš Adamec

Vedení senátu slíbilo vedení Sněmovny, že jí případné vrácené zákony dodá horní komora už do pátku. Poslanci by je v takovém případě znovu projednali po uplynutí zákonné desetidenní lhůty v úterý 21. prosince, řekla předsedkyně dolní komory parlamentu Miroslava Němcová z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Milada Richterová informuje o plánovaném jednání

„Organizační výbor má zatím jedinou informaci ze Senátu, kterou jsem získali na společné večeři vedení obou komor, kde nám předseda Senátu a místopředsedové slíbili, že to, co projedná Senát, urychleně předají do poslanecké sněmovny, aby v pátek 10. prosince zde případné vrácené nebo zamítnuté návrhy zákonů byly tak, aby je sněmovna ještě před Vánoci mohla projednat.“

Jak předsedkyně dodala, přijdou-li návrhy 10.prosince, sněmovna se sejde 21. prosince. „Pokud nikoliv, lhůty jsou nelítostné a schůze by se konala 28. prosince. Ale na devadesát pět procent to vidím na jednadvacátého,“ uvedla.

Slova Miroslavy Němcové o předpokládané práci poslanců v prosinci potvrdil i místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek. „Domluvili jsme se na tom, že Senát nám pošle zákony co nejdřív. Se zástupcem legislativy jsme dohodnutí, že jakmile je projednají, poslali by nám to během druhého dne.“

„Ani Senát teď není schopen mluvit za všechny senátory a předvídat, co se stane, takže žádné garance nám nebyli schopni poskytnout. Udělá ale vše proto, abychom to byly schopni projednat nejlépe ještě v posledních dnech před Štědrým dnem, tedy 21. prosince. Že se to nepovede, se však vyloučit nedá,“ oznámil Zaorálek.

Po včerejšku odpadla poslancům jedna starost v podobě nejsledovanější předlohy, kterou se téměř čtyři hodiny zabývali senátoři. K novele zákona o zdanění fotovoltaiky se ani po dlouhé debatě nedokázali shodnout na žádných úpravách této normy a nijak se k ní nevyjádřili. Do sněmovny se tedy novela nevrací a jako přijatá teď míří k prezidentovi.

Návrh o ocenění protikomunistického odboje byl odstaven

Takzvané dodací lhůty do pátku už senátoři dodrželi například u novely zákona o krizovém řízení a pobytu cizinců. Tuto předlohu už poslali zpět poslancům s připomínkami.

Dnes senát hlasy levice a části lidovců odstavil návrh zákona o ocenění protikomunistického odboje, který schválili senátoři hlasy pravice v předvolebním složení (více zde).

Současný senát teď rozhodl, že zákon, který podpořila a zavázala se prosazovat vláda, stáhne ze sněmovny. Senátoři ODS a TOP 09 to označili za ostudné, arogantní a bezprecedentní.

Zákon se nicméně znovu ocitne ve schvalovacím procesu formou předlohy, kterou se rozhodli předložit poslanci vládní koalice v podobě původní senátní verze. Ve sněmovně má vládní koalice většinu, a může tedy i případné veto senátu přehlasovat.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme