Sněmovna vrátila nový trestní zákoník zpět k projednání ve výborech

Nový trestní zákoník, který zpřísňuje tresty za některé zločiny, vrátila Poslanecká sněmovna k novému projednání svým výborům. O jeho přijetí tak nejspíš bude rozhodovat až po prázdninách. Nový trestní zákoník by měl nahradit dosavadní, více než čtyřicet let starý zákon. Trestným činem by se podle něj měla stát eutanazie nebo neposkytnutí pomoci oběti dopravní nehody. Vyšší mají být i tresty za nejbrutálnější trestné činy, úplatkářství a mravní ohrožování mládeže. Novinkou by mělo být domácí vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Sociální demokrat Zdeněk Jičínský, člen ústavně-právního výboru, doufá, že zákoník Poslaneckou sněmovnou nakonec projde: "Celkově zvyšuje hranici trestných činů odnětí svobody u těch netěžších trestných činů, protože ty dosavadní hranice byly nízké a neumožňovaly ani dost rozlišit míru trestní zodpovědnosti z hlediska těch dopadů trestů u činů majetkových a proti lidem."

Stínový ministr spravedlnosti za ODS a místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Jiří Pospíšil to ovšem vidí opačně. Nově navržené tresty podle něj neodpovídají společenské nebezpečnosti trestných činů. "My podporujeme, aby za trestné činy proti životu a zdraví byly co možná nejtvrdší tresty. Bohužel předložený návrh obsahuje stejné tresty pro trestné činy proti životu a zdraví a pro závažné hospodářské činy. To znamená, pokud někdo například způsobí škodu pět miliónů, tak dostane stejný trest, jako když někomu výrazně ublíží na jeho zdraví," argumentuje Pospíšil.

Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme