Sněmovna vře debatou o služebním zákonu. Chystá se hlasování

Poslanci by už brzy měli hlasovat o podobě služebního zákona. Ten od prvního čtení v lednu prošel řadou zásadních změn a jeho dnešní verze je výsledkem kompromisu mezi vládní koalicí a pravicovou opozicí. Dosud není jasné, jak hlasování nakonec dopadne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 26.3.2014

Poslanecká sněmovna 26.3.2014 | Foto: Filip Jandourek

Krátce před polednem se živě debatuje především o kvalitě návrhu, která se nelíbí opozici.

„Jsme si vědomi toho, že služební zákon v našich podmínkách potřebujeme, nicméně ne v takovéto podobě , protože tento zákon povede jenom k ještě větší politizaci státní správy, než tomu bylo v současnosti,“ nechal se slyšet komunistický poslanec Jan Klán.

Nejnovější verze návrhu služebního zákona předpokládá, že většinu pravomocí generálního ředitelství státní služby převezme ministerstvo vnitra, na němž vznikne zvláštní sekce v čele s náměstkem pro státní službu. Novela přináší i další změny. Státní správa by se například měla více otevřít i pro lidi z jiných sfér, což byl taky jeden z požadavků pravice. Proti předchozímu návrhu novely se posune „překlopení“ současného stavu státní správy do státní služby z ledna na červenec příštího roku.
Zdroj: ČTK

Mluví se i o předložených pozměňovacích návrzích. Ty k už opravené předloze připravili většinou opoziční poslanci, ale i někteří koaliční.

Všechno se ale točí hlavně kolem paragrafu, který stanovuje počet náměstků ministra na dva. To se nelíbí především prezidentovi Milošovi Zemanovi, který v případě, že z předlohy nezmizí, hrozí ústavní stížností.

Návrh na jejich zrušení připravilo hnutí Úsvit, komunisté přišli s návrhem omezit jejich počet ze dvou na jednoho. Schválením těchto návrhů obě strany podmiňují podporu zákona jako celku.

Na podpoře služebního zákona se předem domluvila vládní koalice s TOP 09 a ODS. Jejich dohoda sice stále platí, ale i tady je podmínka. Koalice ustoupila pravici zrušením plánovaného generálního ředitelství státní služby a postu superúředníka, pravice za to přestala tlačit na zrušení funkcí politických náměstků.

Tato dohoda ale může padnout, pokud pro návrh Úsvitu na vyškrtnutí náměstků zvedne ruku někdo z koaličních poslanců.

„Jsme připraveni spolu s vládní koalicí tuto dohodu dodržet, předpokládáme však, že bude vládní koalice ve svém názoru jednotná. Pokud by vládní koalice ve svém názoru jednotná nebyla, pak bychom to chápali jaksi jako nedodržení dohody a rádi se vrátíme ke svému původnímu názoru,“ řekl šéf jasně poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek.

Sněmovna rozhodne o služebním zákoně, prezident hrozí ústavní stížností

Číst článek

Na to reagoval ministr financí za hnutí ANO Andrej Babiš, který jako modelový příklad odpolitizování státní správy uvedl svůj úřad.

„Vzal jsem si s dovolením jednu asistentku z mé firmy, která není členkou našeho hnutí. Vzal jsem si jedneho absolventa práv, bývalého šéfa Všehrdu, jedneho z nejlepších absolventů za posledný leta, který mi pomáhá,“ uvedl Andrej Babiš a pokračoval:

„A jediný politický náměstek, kterého jsem akceptoval na třetí pokus, je politický náměstek pan Pros za ČSSD, který je bývalý bankéř a pracoval v Société Générale v Paříži, takže je to odborník.“

Debata zatím stále běží, střídají se v ní hlavně opoziční poslanci, na které reagují ministři.

Věra Pfeifferová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme