Sněmovní výbor neschválil doporučení plénu podpořit návrh nového rozpočtu. Proti byla ČSSD i KSČM

Sněmovní rozpočtový výbor nepřijal o jeden hlas doporučení plénu, aby schválilo vládní návrh státního rozpočtu na příští rok. Pro navržené usnesení ve středu hlasovali jen poslanci vládního hnutí ANO. Nepodpořili je koaliční sociální demokraté ani komunisté, kteří menšinový kabinet v dolní komoře tolerují.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozpočtový výbor nepřijal doporučení plénu, aby schválil vládní návrh státního rozpočtu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Pro doporučení plénu schválit návrh rozpočtu hlasovalo devět z 18 přítomných členů výboru. KSČM předtím v dílčím hlasování neprosadila přesun deseti miliard korun z armádního rozpočtu do rozpočtové rezervy. Komunistický poslanec Jiří Dolejš potvrdil, že z kvůli tomu poslanci doporučující usnesení nepodpořili.

Babiš odmítl požadavek KSČM na snížení armádního rozpočtu. ‚Potřebujeme navýšit i počet vojáků,’ řekl

Číst článek

KSČM škrtem v rozpočtu ministerstva obrany podmiňuje svou podporu pro rozpočet. Ve výboru pro tento přesun peněz hlasovali jen oba komunističtí poslanci. Snížení armádního rozpočtu odmítli již dříve premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) i náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Babiš v úterý uvedl, že chce naopak podpořit růst rozpočtu na obranu a pracovat na zvýšení počtu vojáků. Podle něj není důvod požadavku komunistů vyhovět. Obrana by podle návrhu rozpočtu na příští rok měla hospodařit s částkou 85,4 miliardy korun.

„My jsme se netajili tím, že pozměňovací návrh, zejména ten, který se týká ministerstva obrany, je pro nás důležitý. Musím se přiznat, že v poslední dny s námi nikdo o tomto pozměňovacím návrhu nejednal. Nebyl doporučen, neprošel, takže my nemáme důvod v tuto chvíli podporovat návrh státního rozpočtu,“ řekla novinářům předsedkyně výboru Miloslava Vostrá (KSČM). „Z mého pohledu to bylo i politické gesto,“ dodala.

Očekává, že vedení KSČM pozve premiéra Babiše i ministryni financí Alenu Schillerovu (za ANO) na jednání výkonného výboru KSČM, aby s nimi o rozpočtu jednali. Předpokládá, že pozměňovací návrhy KSČM podá znova ve druhém čtení. „Co se týká mě osobně, já bych měla asi problém návrh státního rozpočtu na rok 2021 podpořit,“ dodala.

Výjimečné schvalování

Své tři návrhy na přesuny peněz neprosadili ve výboru sociální demokraté. Patřilo k nim posílení rozpočtu ministerstva kultury o 300 milionů korun na podporu živého umění. „Z tohoto hlediska jsem nemohl hlasovat jiným způsobem, než že jsem se zdržel,“ řekl ČTK místopředseda ČSSD Roman Onderka, který návrh podal.

S hlasováním pro snížení daní by měl přicházet i návrh na úspory, říká ekonomický expert ODS

Číst článek

Pro server iROZHLAS dodal, že se mezi stranami nakonec najde vůle pro kompromis. „Kdybych nedoufal v takovou vůli, tak bych pozměňovací návrhy ani nepodával,“ říká.

Členové výboru rozhodovali v dílčích hlasováních o čtyřech desítkách poslaneckých požadavků na přesuny peněz v návrhu rozpočtu celkem za zhruba 40 miliard korun. Podpořil v nich jen čtveřici komunistických požadavků za 835 milionů korun. Vzhledem k postoji výboru k závěrečnému návrhu usnesení k rozpočtu však dílčí hlasování o přesunech peněz nemají význam. 

Letošní schvalování rozpočtu je podle místopředsedy ČSSD specifické i pandemickou situací. „Každý měsíc se dozvídáme nějaké předpoklady, ještě nedávno jsme říkali, že budeme ve vztahu k HDP v mínusu asi 10 procent, teď už se bavíme o sedmi procentech, takže to asi nebude až tak zlé. Očekává se pořád, kdy začne ve firmách hromadné propouštění, tedy jak se nám zvýší inflace a nezaměstnanost. Letošní schvalování rozpočtu je vyjímečné,“ popisuje poslanec.

Vít Svoboda, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme