Sněmovna vydala k trestnímu stíhání poslance Chaloupku z Věcí veřejných

Sněmovna přesně týden po Davidu Rathovi zbavila imunity dalšího poslance. K trestnímu stíhání vydala Otto Chaloupku z Věcí veřejných. Policie ho chce obvinit z přijetí úplatku. Chalupka měl údajně nutit svého asistenta, aby mu odevzdával část platu. Poslanec vinu odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka | Foto: ČTK

Pro vydání Otto Chaloupky hlasovalo 94 z 154 přítomných poslanců. Chaloupka vinu popírá. Podle něj šlo o domluvu a peníze prý sloužily na předvolební kampaň. Poslance před hlasováním požádal, aby mu imunitu ponechali. Obává se prý totiž o nezávislost soudního procesu.

„Ze všech zde zmíněných faktů se mohu vážně domnívat, že bych nebyl objektivně souzen. V tomto ohledu se odvolávám na podstatu imunity, která zde před více než stoletím vznikla jako garance zajištění nezávislosti v rozhodování a práci zákonodárce. A mám důvodné podezření, že právě toto někomu na poslanci Chaloupkovi vadí,“ řekl.

Jeho výzvu uposlechla většina občanských demokratů a všichni jeho spolustraníci. Potvrdil to předseda Věcí veřejných Radek John.

„My jsme skutečně nemohli hlasovat pro vydání, protože to považujeme za velmi podivné a navíc ta kvalifikace je taková, že rozhodně za toto nebude souzen. Takže vznikne další bramboračka, že bude souzen pro jiný skutek, než pro který byl vydán. A prostě ten guláš zase tady mícháme,“ uvedl.

Z Věcí veřejných podle Johna nikdo nehlasoval pro to, aby proběhl proces, který bude podle něj velmi absurdní.

Ministr vnitra Radek John chce | Foto: Tomáš Adamec

Proti vydaní hlasovala i většina poslanců ODS. Dali na doporučení svých kolegů z mandátového a imunitního výboru, kteří měli přístup k Chaloupkovu spisu.

„My jsme samozřejmě spis neviděli, ale všichni naši členové mandátového a imunitního výboru nám nedoporučili hlasovat pro vydání, ale s tím, že každý se mohl rozhodnout sám. Takže oni tam viděli především špatnou právní kvalifikaci. Dali jsme na jejich doporučení,“ vysvětlil šéf poslanců ODS Zbyněk Stranjura.

Pro vydání Chaloupky naopak zvedli ruku komunisté, poslanci TOP 09 a sociální demokraté. Pro hlasoval i stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc. I když si prý Chaloupkovým obviněním není jistý.

„Sám vnímám určité rozpory, možná nesprávnou kvalifikaci. Jsou to vše věci, které by spíše měly být rozhodnuty u soudu než v Poslanecké sněmovně. Proto jsem hlasoval pro zbavení imunity pana poslance, nechť o něm rozhodne nezávislý soud, případně bude věc zastavena ještě státním zástupcem,“ řekl.

Martina Spěváčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme