Sněmovna vydala poslance Pekárka k trestnímu stíhání. Čeká ho odvolací soud

Poslanci podle očekávání zbavili nepravomocně odsouzeného Romana Pekárka imunity, aby se mohl účastnit odvolacího soudu. Rozhodování trvalo jen několik minut. Pro hlasovali i poslanci ODS, na jejíž kandidátce se Pekárek do dolní komory jako náhradník dostal. Vydání k trestnímu stíhání poslancům už minulý týden doporučil imunitní a mandátový výbor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Roman Pekárek za ODS | Zdroj: ČTK

Pro se vyjádřilo 158 poslanců ze 161 přítomných, nikdo nebyl proti. Žádný z poslanců se také nezdržel hlasování. V diskuzi vystoupil pouze šéf Národních socialistů Jiří Paroubek. Sám Pekárek se do rozpravy nezapojil a před poslanci se nehájil.

„Protože to vůbec není překvapivé, všichni to čekali, tak já k tomu žádný velký komentář nemám. Já jsem nespoléhal na imunitu nikdy a prostě to takhle dopadlo. To ale všichni čekali,“ vysvětlil Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Martina Spěváčková sledovala v poslanecké sněmovně hlasování o vydání Romana Pekárka

Bývalý kolínský místostarosta byl v květnu nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení za korupci při prodeji pozemků.

V roce 2009 měl za milionový úplatek nabídnout jednomu brněnskému podnikateli, že pro něj zařídí prodej pozemku v průmyslové zóně u Kolína za nižší cenu, než se počítalo v městském rozpočtu.

Odvolací soud je naplánován na 18. prosince. Podle poslanců napříč politickým spektrem není Pekárkovo vydání žádným překvapením. „Všichni očekávali, že sněmovna bude souhlasit s vydáním poslance Pekárka,“ potvrdil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Ve chvíli, kdy jej soud prvního stupně označil za člověka, který se dopustil korupce, pak by neměla sněmovna bránit tomu, aby o tom, zda to tak je, či není, mohl rozhodnout odvolací soud,“ upřesnil šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Mandátu se vzdát nechce

Pekárek je ve sněmovně nováčkem. Do dolní komory parlamentu přišel v polovině listopadu jako náhradník za jednoho z rebelů ODS, kteří složili mandát kvůli výhradám k vládnímu daňovému balíčku. Svým hlasem umožnil další pokračování vlády Petra Nečase nebo schválení církevních restitucí.

Občanští demokraté Pekárka vyzvali, aby pozastavil své členství ve straně, což také udělal. Poslanecký mandát ale navzdory doporučení strany nesložil.

„Pan poslanec Pekárek byl členem našeho klubu asi jeden a půl dne, není členem našeho klubu. My se ho nadále pokoušíme přesvědčit, aby složil mandát a aby tady mohl nastoupit další náhradník, ale zatím jsme v tom úspěšní nebyli. Budeme v tom pokračovat,“ upozornil Stanjura.

To, že ve sněmovně nemá Pekárek co dělat, si myslí i předseda poslanců koaliční TOP 09 Petr Gazdík. „Je to bohužel jeho osobní rozhodnutí a žádná síla na světě ho nemůže donutit k tomu, aby se mandátu vzdal,“ dodal.

Pekárek už dříve prohlásil, že se cítí nevinný a soud podle něj rozhodl chybně: „Právě proto, že nepravomocně, právě proto, že jsem se odvolal, a právě proto, že ten první proces je za velmi zvláštních okolností, za velmi zvláštní důkazní situace. A já prostřednictvím svých advokátů vytýkám tomu prvnímu soudu, že použil důkazy, které jsou nelegální.“

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme