Sněmovna vydala poslance Vondrušku policii

Poslanecká sněmovna souhlasila s vydáním poslance KSČM Josefa Vondrušky k trestnímu stíhání. Žádost libereckého státního zastupitelství podpořilo 151 ze 154 přítomných členů dolní komory. Josef Vondruška, který za minulého režimu pracoval jako vězeňský dozorce v Minkovicích na Liberecku, je podezřelý z týrání odsouzených. Všechna obvinění odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Vondruška (vlevo) a Pavel Kováčik

Josef Vondruška (vlevo) a Pavel Kováčik | Zdroj: ČTK

Jen jsem plnil příkazy - tak své působení ve věznici v Minkovicích na Liberecku hodnotí Josef Vondruška. Bývalí vězni na něj vzpomínají jako na přehnaně horlivého dozorce, který je nepřiměřeně fyzicky trestal. Takováto svědectví dnešní poslanec označuje za vymyšlená. "Pokud někdo chce něčeho dosáhnout a neštítí se použít i lží, tak proti tomu je těžká obrana."

Poslanec míní, že jde o politický útok na celou komunistickou stranu. Jeho straničtí kolegové proto při hlasování o vydání opustili jednací sál. Vondruška ve sněmovně prohlásil, že o své vydání stojí. Trestní stíhání podle něj jen dosvědčí jeho nevinu. "Předpokládám, že orgány činné v trestním řízení budou postupovat se vší zodpovědností a řádně věc vyšetří."

Podle většiny poslanců Vondruškův případ žádný politický podtext nemá. Myslí si to i občanský demokrat Marek Benda. "My jsme od začátku říkali, že budeme hlasovat pro jeho vydání, že to není typ trestného činu, na který by se měla nebo mohla vztahovat poslanecká imunita. Odehrál se před mnoha lety a ty věci, ze kterých je pan poslanec Vondruška viněn, mají v podstatě čistě kriminální charakter. Takže tam musí posoudit orgány činné v trestním řízení a soud, jestli mu prokáží vinu, nebo neprokáží," řekl Benda Radiožurnálu.

Okresní státní zastupitelství v Liberci chce bývalého vězeňského dozorce stíhat za zneužívání pravomocí veřejného činitele.

Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme