Sněmovna vyzvala Babiše k omluvě za výrok o 'prasárně' a vládu k zásahu na Vrchním státním zastupitelství

Sněmovna vyzvala ministra financí a předsedu vládního hnutí ANO Andreje Babiše, aby se omluvil za své výroky na adresu sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Babiš ve čtvrtek v souvislosti s komisí a jejími závěry hovořil o výsměchu, šaškárně či prasárně. Sněmovna také vyzvala vládu, aby zvážila případná opatření v souvislosti s činností olomouckého vrchního státního zastupitelství včetně případných personálních změn. Státní zástupci by podle sněmovny neměli mít právo vyšetřovat trestné činy místo policistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš | Zdroj: ČTK

Výzvu na návrh předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) schválili poslanci při hlasování o usneseních k závěrečné zprávě komise.

Hamáček Babišovy výroky označil za skandální, nepřijatelné a za zpochybňování základů demokracie. Posléze ho v rozpravě vyzval k omluvě, což Babiš odmítl. Proto Hamáček navrhl usnesení, které Poslanecká sněmovna přijala.

Cílem reorganizace nebylo odstranit Šlachtu, rozhodla komise. Šaškárna, zkritizoval ji Babiš

Číst článek

Pro výzvu k omluvě hlasovalo 82 poslanců napříč stranami, pouze poslanci z klubu ANO a Jiří Štětina (Úsvit) hlasovali proti, zbytek klubu Úsvitu se zdržel. Podle hlasovací listiny se ale zdržel i předseda komise Pavel Blažek (ODS).

Babiš: vyhrálo 'české Palermo'

„Já se nemám komu omlouvat," reagoval Babiš u řečnického pultu na Hamáčkovu výzvu. Pokud se Babiš neomluví, postih mu za to podle Hamáčka nehrozí.

„Pro mě je závěr vyšetřovací komise to, že 'české Palermo' vyhrálo," řekl Babiš v poledne na tiskové konferenci. Palermem jsou podle něj ČSSD, ODS či předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš trvá na tom, že loňská reforma policie sloužila k tomu, aby rozprášila Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, protože si dovolil vyšetřovat korupci ČSSD.

Babiš navíc pokládá za absurdní, že komisi vedl Pavel Blažek, který působil jako ministr spravedlnosti ve vládě Petra Nečase (oba ODS) v době, kdy na Úřadu vlády zasahoval protimafiánský útvar, tehdy pod vedením Roberta Šlachty.

'Aktivismus vrchního státního zastupitelství'

Sněmovna vyzvala také vládu, aby zvážila případná opatření v souvislosti s činností olomouckého vrchního státního zastupitelství (VSZ). Vláda by měla posoudit, zda postačuje kárná žaloba, kterou podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, nebo zda nejsou potřeba další opatření, včetně personálních změn. Zeman ale uvedl, že výměnu podřízených kvůli zprávě sněmovní komise k reorganizaci policie nechystá. Ve čtvrtek v České televizi uvedl, že neustále monitoruje činnost podřízených vedoucích státních zástupců, ale zatím se neobjevily důvody pro odvolání žádného z nich.

Kárné žalobě čelí náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár kvůli tomu, že loni v červnu informoval média o výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Veřejnost se o jejich předvolání k podání vysvětlení v souvislosti se spornou policejní reorganizací dozvěděla dříve než policejní funkcionáři.

'Vlk se nažral a koza zůstala celá,' Šlachta hodnotí zprávu k reorganizaci jako nedostatečnou

Číst článek

„VSZ medializací prověřování okolností policejní reformy aktivisticky vstoupilo do politického života," stojí v odůvodnění schváleného usnesení, které je v závěrečné zprávě. Podle komise nebyl mediální výstup důvodný, jelikož prověřování vycházelo z nepravdivých a neověřených informací.

Omezení pravomoci státních zástupců

Státní zástupci by neměli mít právo vyšetřovat trestné činy místo policistů, a to ani v dílčích úkonech. O návrh na vypuštění pravomoci žalobců z trestního řádu požádala vládu sněmovna podle doporučení své komise k policejní reorganizaci. Státní zástupci by také měli ztratit možnost vybírat si policistu, jenž bude případ vyšetřovat.

Komise podle zdůvodnění zjistila, že státní zástupci běžně svými pokyny zasahují do toho, kdo konkrétně se v policejním útvaru bude věnovat určité agendě. Žalobci navíc podle komise v přípravném řízení aktivně provádějí úkony místo toho, aby se soustředili na dozor nad jeho zákonností.

Únik informací v okolí Tuhého: pochybily GIBS i státní zástupkyně

Číst článek

„Příkazy státních zástupců, že určitou záležitost smí řešit pouze jeden jimi konkrétně určený policista a že jiné policisty nesmí takto určený policista o ničem z řešené věci informovat, jsou v rozporu s účelem zákona a vůlí zákonodárce," uvedla komise.

Vypuštění pasáží o vyšetřovacím oprávnění státních zástupců komise zdůvodňuje tím, že k takovým úkonům nemají vybavení, vzdělání ani výcvik. Žalobcům navíc může podle zdůvodnění bránit v nezávislém dozoru nad zákonností v přípravném řízení.

Komunisté vyzvali k rozpuštění sněmovny

Předseda KSČM Vojtěch Filip na závěr debaty o závěrečné zprávě vyšetřovací komise vyzval šéfy sněmovních politických stran, aby kvůli hádkám jednali o rozpuštění sněmovny. To by vedlo k předčasným volbám. Na plénu na jeho výzvu reagoval pouze předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jenž ji odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme