Sněmovna vzala na vědomí Klausova slova z Bruselu

Vstup do Evropské unie je prioritou zahraniční politiky České republiky. Na tom se shodla ústavní většina Poslanecké sněmovny po bouřlivé diskusi o dopadech výroků předsedy dolní komory a ODS Václava Klause v Bruselu. Klausovo vysvětlení jeho bruselských výroků o konfederativním uspořádání budoucí Evropy vzali poslanci na vědomí. Šéf Poslanecké sněmovny důrazně odmítl, že by svými slovy poškodil národní zájmy této země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus v Bruselu | Foto: Karel Barták | Zdroj: ČTK

Václav Klaus názory některých našich politiků, že by svými výroky v Bruselu poškodil národní zájmy České republiky, odmítá. Členům sněmovny při vysvětlování svých slov, která uvedl na půdě Evropského parlamentu, řekl, že se jednalo také o budoucí mezivládní konferenci. V souvislosti s tím Klaus v Bruselu nastolil otázku, zda pokračovat v linii evropské integrace, zahájené před 10 lety v Maastrichtu, nebo se zastavit a přemýšlet co dál. Ve sněmovně Klaus zopakoval své věty o tom, že je nutné respektovat suverenitu členských států unie a úlohu národních parlamentů.

Domáci kritické reakce označil za histerii kolem zcela uměle vyvolané vnitropolitické aféry. "Nemohl jsem uvěřit hysterii kolem uměle, zcela uměle vyvolané aféry s mým vystoupením," řekl šéf sněmovny. Zdůraznil, že nezpochybnil rozšiřování EU. Podrobně, s častými anglickými citacemi, přibližoval poslancům své bruselské projevy.

Řekl, že se vyslovil jak proti posilování role Evropského parlamentu, tak proti prosazování nadnárodního přístupu na úkor mezivládního. Jeho členům sdělil, že by bylo dobré se zamyslet nad možností zvrátit některé trendy evropské integrace. "A třetí věta, že se domnívám, že je nutné, aby příští mezivládní konference zastavila plíživou, nedefinovanou, nejasnou unifikaci kontinentu," zopakoval své vystoupení a vznesl dotaz, co je špatného na tomto výroku a jak poškozuje Česko v zahraničí.

"Mně se zdá, že zde narůstá jiný pohled na vystupování českého politika v zahraničí a že se bohužel znovu vracíme k neblahým tradicím naší země a že vystupování českého politika v zahraničí chválíme jen tehdy, jedná-li se o servilní přitakávání mocným," řekl Klaus a vyvolal potlesk ve sněmovně.

Podle ministra zahraničí Jana Kavana, který se kvůli této debatě předčasně vrátil z jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO v Bruselu, nebylo příliš vhodné, že Václav Klaus ve svém bruselském vystoupení neřekl, že jde o jeho osobní názory či názory ODS, nikoli o většinový názor českého parlamentu. "Bouřlivé reakce to skutečně nevyvolalo, protože tento názor Václava Klause je v Bruselu poměrně známý. Zarazilo to, hovořilo se o tom, ale že by to mělo nějaké dramatické rozměry, které by ohrozily naše přistupování k Evropské unii, to jsem si nevšiml," uvedl Kavan.

Vysvětlování ve sněmovně bylo bouřlivé. Její šéf se v něm střetl zejména s předsedou zahraničního výbru Lubomírem Zaorálkem. "Jak je možné na jedné straně líčit Evropskou unii jako tak fiaskální, depresivní, degenerující podnik a zároveň tvrdit, že mi nedělá problém do ní vstoupit?" tázal se Zaorálek. Je-li EU tak zpackaná, jak míní ODS, tak proč do ní ČR vstupuje, uvedl. "Tento klub, který to dopracoval tam, kam to dopracoval, který je plný antiliberálních, antidemokratických, antikapitalistických, antiamerických pozic," parafrázoval Zaorálek Klausova slova.

Klaus se proti Zaorálkovým slovům ostře ohradil a předsedu zahraničního výboru sněmovny obvinil ze lži. "Řekl, že já vidím Evropskou unii jako antiliberální, antitržní, antidemokratický - ještě jsem řekl antikapitalistický a antiamerikanský systém. Teď toto řekl. Já jsem citoval - a jistě je to zapsáno, zaprotokolováno - že dnešní terorismus a violence - násilí vychází z těchto pěti prvků. Slovo jsem neřekl, že Evropská unie. A tuto lež já prostě nedopouštím, aby tady dále zněla. A styďte se, pane poslanče," zdůraznil Klaus.

Kvůli verbální potyčce mezi Klausem a Zaorálkem poslanci počkali na doslovný přepis bruselského vystoupení. Zaorálek pak částečně vzal své výroky zpět a Klausovi se omluvil.

Václav Klaus se v Bruselu vyslovil proti tichému a plíživému sjednocování evropského kontinentu. Požadoval silnější zachování silnější národní svrchovanosti Evropské unie a jak potvrdil Českému rozhlasu, brojil také proti příklonu k nadnárodnímu místo mezivládnímu vládního přístupu. "Můj názor je pevný, stálý a neměnný. Žádný další radikální krok od jednoho k druhému bychom už neměli v Evropě dělat, pro zachování Evropy takové, jaká je," řekl Klaus. Přeseda Poslanecké sněmovny tedy odmítá federalistické uspořádání unie, ale nikoliv proces evropské integrace a vstup nových členů včetně České republiky.

Milan Kopp, Milada Richterová, Vladimír Hrubý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme