Sněmovna začne projednávat kontroverzní zákoník práce

Poslanci dnes začnou projednávat nový zákoník práce. Sporný návrh z dílny ministra Zdeňka Škromacha už několik týdnů rozděluje vládní koalici. Jednoznačně ho odmítají lidovci, nelíbí se ani unionistům. Podporu pro zákon bude ČSSD zřejmě hledat u komunistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

členové vlády ve sněmovně | Zdroj: ČTK

Kritici označují zákoník práce za odborářskou příručku. Tvrdí, že svazuje ruce podnikatelům, kteří nebudou moci propouštět lidi bez udání důvodů ani s tučným odstupným.

Kontroverzní pasáže o pravomocích odborů KDU-ČSL považuje za protiústavní. Lidovci proto přišli s návrhem, aby je kabinet ještě před prvním čtením kodexu ve sněmovně z předlohy vypustil. ČSSD ale na základě právní analýzy takový legislativní postup odmítla.

Lidovci dnes znovu navrhnou, aby sněmovna vrátila návrh vládě k přepracování. "Bude-li zákoník práce v této podobě prohlasován s pomocí KSČM, pak KDU-ČSL nebude podporovat jeho další projednávání," zopakoval poslanec KDU-CSL Jaromír Talíř.

Podle premiéra Jiřího Paroubka je však urychlené schválení nového zákoníku i s kontroverzními pasážemi prioritou, ze které nehodlá ČSSD ustoupit. Případné úpravy jsou podle něj možné až při dalším projednávání. "Chceme tam ty dva paragrafy, u kterých měli problém především lidovci, nějakým způsobem narovnat tak, aby to odpovídalo právním výkladům, které říkají, že jsou v rozporu s ústavou," uvedl premiér.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme