Sněmovna zamítla návrh ČSSD na zavedení korunního svědka

ČSSD ve sněmovně neuspěla s návrhem na zavedení institutu korunního svědka. Předlohu zamítli jak koaliční poslanci, tak komunisté. Institut korunního svědka měl zavést možnost beztrestnosti pro pachatele, který by pomohl rozbít zločineckou strukturu i když se na její činnosti sám podílel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Pecina | Foto: Tomáš Adamec

„V případě, že by se někde například odhalily podezřelé toky peněz, tak by byla velká šance, že by někdo z těch, kteří se bojí odhalení přišel a dožadoval by se ochrany institutu a mohl by policii a státnímu zastupitelství sdělit informace, které by pak vedly k potrestání hlavních viníků,“ vysvětlil exministr vnitra a poslanec ČSSD Martin Pecina Pecina.

O přerušení stíhání měl podle předlohy rozhodovat státní zástupce s písemným souhlasem nejvyššího státního zástupce. Podmínkou by bylo to, že by korunní svědek objasnil zločin s nejnižší sazbou osm let vězení. Návrh neuspěl, i když o jeho definitivní podobě byla ČSSD ochotná diskutovat.

„Vláda předloží vlastní návrh, který bude vycházet z rozšíření možností využití spolupracujícího obviněného. Korunní svědek v pojetí ČSSD je beztrestný práskač a s tím já nesouhlasím,“ řekl poslanec ODS Marek Benda.

Exministr vnitra Martin Pecina ale trvá na tom, že Česko institut korunního svědka potřebuje.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme