Sněmovna zamítla návrh na exekuci dávek životního minima

Úřady nakonec nebudou moci chronickým neplatičům zabavit dávku na živobytí. Sněmovna dnes nezvrátila senátní veto a novelu exprimátorky Chomutova a poslankyně ODS Ivany Řápkové a Lenky Kohoutové zamítla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 6.12.2011

Poslanecká sněmovna 6.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

Proti schválení normy hlasovali i někteří poslanci z řad TOP 09 a Starostů.

„I stanovisko veřejného ochránce práv upozorňovalo na určité výkladové nejasnosti daného zákona. Nebylo jasné, jestli se zákon bude dotýkat i v negativním smyslu dětí, jejich dávek," vysvětlil záporný postoj poslanců Stanislav Polčák a dodal:

„My jsme se rozhodli, že než jít touto cestou poslanecky možná nedokonalého návrhu, tak je asi vhodnější, aby vláda se nad tímto problémem komplexně zamyslela. Podává se nyní tedy návrh na novelu občanského soudního řádu, a tam by tato problematika mohla být uvedena, protože tam se řeší i exekuce.“

Opozice kritizovala předlohu za to, že jde proti listině základních práv, podle níž mají lidé v hmotné nouzi právo na pomoc státu k zajištění základních životních podmínek. Pokud by totiž platila, lidem by zůstalo po srážkách existenční minimum 2020 korun na měsíc.

Sociální demokracie pro návrh nehlasovala podle Romana Sklenáka také proto, že kdyby byly dávky v hmotné nouzi exekuovány, ztratily by prý smysl.

„Pokud by byl schválen, tak dávky v hmotné nouzi by v podstatě ztratily smysl. Protože dávky v hmotné nouzi jsou v současné době poskytovány těm, kteří skutečně jsou v hmotné nouzi, na uspokojení základních životních potřeb. A v případě, že by bylo možné exekuovat, tak by potom daňoví poplatníci v rámci sociálních dávek přispívali příjemcům dávek na úhradu dluhů a peníze by končily u jejich veřitelů,“ uvedl Sklenák.

Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme