Sněmovna zamítla program mimořádné schůze k protiraketovému radaru

O radaru se dnes ve sněmovně nemluvilo. Podle očekávání totiž poslanci neschválili program schůze. Opozici se tak nepodařilo otevřít jednání o stavu vyjednávání o umístění a amerického radaru u nás. Premiér Mirek Topolánek poslance ještě před hlasováním o programu schůze krátce informoval o situaci kolem blížícího se podpisu smluv o základně, sněmovna podle něj ale nemá čas o základně dnes debatovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar

protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Opozici chyběly ke schválení programu mimořádné schůze 4 hlasy. Neschválením programu tak byla schůze podle Jednacího řádu Poslanecké sněmovny ukončena. Ještě před tímto hlasováním předseda vlády Mirek Topolánek krátce mluvil o blížícím se podpisu smluv o radaru a zdůraznil, že podle jeho názoru by dnes dolní komora o něm dnes diskutovat neměla, a to kvůli nedostatku času.

Jak řekl předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik, koalice dnes znovu předvedla, že zrovna o této věci před poslanci mluvit nechce. nevyloučil ani to, že se opozice pokusí téma do sněmovny znovu vrátit jindy. Naopak poslanci vládní koalice považují zvláštní schůzi sněmovny k radaru za zbytečnou. Podle lidoveckého ministra Cyrila Svobody se bude o smlouvách k radaru ve sněmovně diskutovat ještě dost.

Opozice vytýká vládě nedostatek informací

Schůzi svolali sociální demokraté, a to kvůli vyjednávání o umístění amerického radaru v Česku. Vláda podle ČSSD poslance dostatečně neinformuje, přitom už začátkem července má do Prahy přijet americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, aby podepsala hlavní smlouvu o radaru.

Jak upřesnil předseda sociální demokracie Jiří Paroubek, mělo se mluvit jenom o radaru - přestože se jeho straně nelíbí ani celkový přístup vlády k zahraniční politice. Opozice se podle něj nedozvídá ani to, s čím naši zástupci navštěvují například i vrcholné schůzky v Bruselu.

"Pan premiér vysílá jakousi marketingovou výzvu k tomu, abychom jednali o prioritách zahraniční a bezpečnostní politiky států, přitom není ochoten Poslaneckou sněmovnu informovat o postupu české vlády na jednání Evropské rady. Pan Vondra jede do Spojených států jednat o radaru, přitom nemá ani podporu poslanců vládní koalice a už vůbec ne českého veřejného mínění," uvedl Paroubek.

Podle ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry má ale opozice informací o jednáních o radaru dost a mimořádná schůze proto zapotřebí není: " Myslím, že k tomu není teď žádný důvod. Nedávno jsme tady o tom diskutovali a situace se nezměnila. Až bude důvod k tomu to projednávat, tak samozřejmě jsem připraveni o tom mluvit na půdě sněmovny i jinde."

Smlouva o umístění amerického radaru v České republice bude podepsána začátkem července v Praze. Signovat za americkou stranu by ji měla ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Česká vláda oficiálně schválila hlavní česko-americkou smlouvu o vybudování radarové základny ve vojenském prostoru v Brdech na výjezdním zasedání v Teplicích 21. května. Do parlamentu k ratifikaci ji chce předložit až společně s druhou, zatím neuzavřenou doplňkovou dohodou SOFA. V ní zbývá vyřešit ještě poslední problém, který se týká daní.

Na téma radaru spolu polemizovali v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu předseda a místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD) a David Šeich (ODS).

Milan Kopp, Veronika Malá, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme