Sněmovna zamítla zaměstnanecké penzijní fondy

Vládě se ve sněmovně zhroutil další z pilířů, na kterém chtěla stavět důchodovou reformu. Poslanci pravicové opozice prosadili o jediný hlas zamítnutí vládního návrhu zákona o zaměstnaneckém penzijním připojištění. Mimo jiné se obávali, že by zaměstnanecké fondy mohly být tunelovány jako například kampeličky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Podle Aleny Páralové z ODS předloha celkově odporovala zdravému rozumu. Za velký stupeň rizika pro občany považuje poslankyně například zavedení zaměstnaneckých fondů, které by - podle ní - mohly dopadnout jako nechvalně známé kampeličky. Pro Český rozhlas Páralová upřesnila další konkrétní obavu z dopadu zákona: "Zaměstnavatel by mohl určitým způsobem vydírat zaměstnance. Že by řekl, když u mě nebudeš spořit v mém fondu, tak já tě nepřijmu a podobně. A pak by se třeba mohlo stát, že zaměstnavatel by šel do konkursu a šel by do konkursu i jeho penzijní fond, a zaměstnanec by se tak ocitl vlastně dvojnásobně na mizině".

Tuto obavu si ale nepřipouští místopředseda vlády Vladimír Špidla, který je přesvědčen o tom, že právě vytvoření účastnických fondů mělo být přínosnou koncepční změnou. Podle Špidly jde pravici jen o to, zabrzdit do voleb vše, co by přineslo prospěch občanům. Celá důchodová reforma se tak podle něj jen zbytečně zbrzdí. "Je nutné vyhrát volby a po volbách potom zase projít celým projednáváním zákona, což trvá řadu měsíců, ale ve vztahu k důchodovému systému to je krátká doba, takže nic tak zásadně podstatného. Ten přístup se projevuje například včera zamítnutím zákona o neziskových bytových společenstvech - to je totéž. Pravice už nechce dovolit, aby se uskutečnilo cokoli, co je dobré, protože pouze nesporně dobré věci jsou zejména v předvolebním období úspěchem vlády".

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme