Sněmovna zamítla zaměstnanecké penzijní fondy

Vládě se ve sněmovně zhroutil další z pilířů, na kterém chtěla stavět důchodovou reformu. Poslanci pravicové opozice prosadili o jediný hlas zamítnutí vládního návrhu zákona o zaměstnaneckém penzijním připojištění. Mimo jiné se obávali, že by zaměstnanecké fondy mohly být tunelovány jako například kampeličky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Podle Aleny Páralové z ODS předloha celkově odporovala zdravému rozumu. Za velký stupeň rizika pro občany považuje poslankyně například zavedení zaměstnaneckých fondů, které by - podle ní - mohly dopadnout jako nechvalně známé kampeličky. Pro Český rozhlas Páralová upřesnila další konkrétní obavu z dopadu zákona: "Zaměstnavatel by mohl určitým způsobem vydírat zaměstnance. Že by řekl, když u mě nebudeš spořit v mém fondu, tak já tě nepřijmu a podobně. A pak by se třeba mohlo stát, že zaměstnavatel by šel do konkursu a šel by do konkursu i jeho penzijní fond, a zaměstnanec by se tak ocitl vlastně dvojnásobně na mizině".

Tuto obavu si ale nepřipouští místopředseda vlády Vladimír Špidla, který je přesvědčen o tom, že právě vytvoření účastnických fondů mělo být přínosnou koncepční změnou. Podle Špidly jde pravici jen o to, zabrzdit do voleb vše, co by přineslo prospěch občanům. Celá důchodová reforma se tak podle něj jen zbytečně zbrzdí. "Je nutné vyhrát volby a po volbách potom zase projít celým projednáváním zákona, což trvá řadu měsíců, ale ve vztahu k důchodovému systému to je krátká doba, takže nic tak zásadně podstatného. Ten přístup se projevuje například včera zamítnutím zákona o neziskových bytových společenstvech - to je totéž. Pravice už nechce dovolit, aby se uskutečnilo cokoli, co je dobré, protože pouze nesporně dobré věci jsou zejména v předvolebním období úspěchem vlády".

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme