Sněmovna zatím o malé důchodové reformě zřejmě nerozhodne

Vláda dnes ve sněmovně zřejmě neprosadí závěrečné schválení takzvané malé důchodové reformy, která mění výpočet penzí. Koalice totiž při středečním projednávání novely nezkrátila ze 72 na 48 hodin zákonnou lhůtu na rozdání pozměňovacích návrhů. Vláda s prosazením normy přitom spěchá, platit by měla od září.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Zdroj: ČTK

K novele zákona o důchodovém pojištění se tak poslanci zřejmě vrátí nejdříve příští týden, kdy by schůze sněmovny mohla pokračovat. Předloha reaguje na nález Ústavního soudu, který loni v dubnu řekl, že lidé s vyššími příjmy by měli dostávat větší důchody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v Ranním interview Radiožurnálu

Podle normy by se penze měly zvednout zhruba 20 procentům budoucích důchodců, 70 procentům by naopak měly mírně klesnout. Změna se nedotkne lidí s nejnižšími příjmy. Novela také postupně zvyšuje věk odchodu do důchodu.

Opozici se předložené změny nelíbí. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka například kritizuje to, že norma nad rámec rozhodnutí Ústavního soudu zvyšuje i věk odchodu do důchodu. „Nebudeme pro ni hlasovat proto, že pokračuje v prodlužování věku pro odchod do důchodu bez toho, aniž by byla stanovena jakákoli hranice,“ řekl Sobotka.

Podle dosavadních pravidel by lidé narození v roce 1965 a mladší odcházeli do důchodu v 65 letech. Letošní čtyřicátníci by podle novely ale měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 pak až v 67 letech. Tato věková hranice by měla být v roce 2041 stejná pro muže i ženy bez rozdílu počtu vychovaných dětí.

Opozice nicméně koaliční většinu přehlasovat nemůže. Sociální demokraté proto počítají s tím, že malou důchodovou reformu odmítne oranžový Senát. Premiér a předseda ODS Petr Nečas ale návrh hájí. Označil ho za ekonomickou nutnost vzhledem k nárůstu počtu důchodců. Navíc je přesvědčený o tom, že nastavení průběžného důchodového systému s mírou solidarity bylo správné.

„Ústavní soud přijal překvapivé rozhodnutí, které si nikdo nepřál a po kterém nikdo nevolal, na které ale jsme povinni zareagovat. Považuji ale také za správné říci, že pokračování parametrických změn v průběžném důchodovém systému je nutný krok. A že by tento krok musela dříve nebo později dělat jakákoli vláda,“ uzavřel Nečas.

Zřejmě ve středu

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) v Ranním interview Radiožurnálu potvrdil, že o normě budou poslanci hlasovat příští středu. „Není to dramatické zdržení,“ myslí si ministr práce.

Předpokládá, že zákon od září platit bude: „Proto musíme příští týden projít třetím čtením. Potom půjde do Senátu. Předseda ČSSD už při diskusi avizoval, že Senát zákon pravděpodobně vrátí – i tak by se termín měl stihnout.“

Drábek také připomněl, že průměrný důchod se bude zvyšovat o standardní valorizační částky. „Nález Ústavní soudu jasně řekl, že musíme zvolit nový vzorec. Ten počítá s tím, že průměrná výše důchodu zůstane naprosto stejná, ale musíme udělat trochu jinou křivku výpočtu výpočtu nových důchodů.“

Deficit důchodového účtu se podle jeho slov pohybuje kolem 30 miliard ročně. „To znamená každý měsíc je to přibližně 2,5 miliardy. Ale deficit je způsoben převážně tím, že důchod je vplácen i za tzv. náhradní doby,“ poznamenal Drábek s tím, že v tomto ohledu je náš systém pro občany komfortní v porovnání se zahraničím.

Milan Kopp, Milada Richterová, Martina Spěváčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme