Sněmovna znovu projedná balík sociálních škrtů

Poslanci by dnes měli znovu projednat balíček škrtů v sociální oblasti, které v březnu zrušil Ústavní soud. Vyhověl tak žádosti ČSSD, která si stěžovala na to, že parlament normu schvaloval ve stavu legislativní nouze. Ústavní soud dal ale vládě čas na nápravu, předlohu nechal platit do konce roku. Vládní škrty počítají například se snížením porodného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Poslanci by se měli také podruhé zabývat takzvanou malou důchodovou reformou. Ta reaguje na výrok Ústavního soudu, podle kterého musel stát zvýšit penze lidem, kteří před odchodem do důchodu brali vysoké platy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Drábek o návrhu.mp3

Lidem s nejnižšími příjmy penze neklesnou, těm s vyššími se naopak zvednou. Rozdíl se vybere u zhruba 70 % důchodců s průměrnými důchody. Těm budou penze klesat o zhruba 60 korun za rok zároveň jim ale valorizací stoupnou o přibližně 360 korun ročně.

To se opozici nelíbí, kritizuje i to, že novela postupně zvyšuje věk odchodu do důchodu. Do toho by měli jít letos dvacetiletí v jedenasedmdesáti letech.

Podle ministra práce a sociálních věcí za TOP09 Jaromíra Drábka na tom ale budou penzisté za tu dobu zdravotně lépe než ti současní.

Do sněmovny se podle Drábka balík novel vrací ve stejné podobě, ve které byl schválený loni v listopadu.

„To, co jsem předložil vládě a poslanecké sněmovně je věcně naprosto totožný návrh, jaký platí pro rok 20211. Vzhledem k tomu, že Ústavní soud ukončil účinnost zákona z procedurálních důvodů k 31. prosinci, je navrhována účinnost od 1. ledna 2011 ,“ říká Drábek.

Opozice bude mít na druhý pokus víc možností se ke změnám vyjádřit. Jaká kritika se dá čekat, řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka:

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohuslav Sobotka o návrhu.mp3

„Klíčové je, že vláda hledá úspory na úkor sociálně nejslabších skupin. Pro nás je největším problémem zrušení sociálního příplatku, které se týká asi 120 tisíc nejchudších rodin s dětmi včetně samoživitelek, což je sociálně velmi tvrdé a stačilo by to k tomu, aby ČSSD návrh odmítla.“

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák se obává toho, že prosazení škrtů bude blokovat opozice nejen ve sněmovně, ale především pak v Senátu, kde má většinu.

Předseda KSČM Pavel Kováčik Radiožurnálu řekl, že jeho strana hodlá o škrtech v sociální oblasti vést dlouhou debatu.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme