Sněmovna zpřísnila pravidla pro pobyt cizinců

Pravidla pro pobyt cizinců u nás se zpřísní. Sněmovna totiž definitivně schválila novelu cizineckého a azylového zákona, která přináší výraznou změnu například pro smíšená manželství. Návrh nyní posoudí ještě Senát a prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Jak vysvětlil ministr vnitra Ivan Langer, cizinci, kteří vstoupí do manželství s českými občany, by podle návrhu již nezískali povolení k trvalému pobytu hned, ale až po dvou letech života v Česku.

"Potýkali jsme se a potýkáme s obrovským množstvím fiktivních sňatků a v tomto smyslu jdeme zcela v evropském trendu. Nejsme úplně nejpřísnější, například v Německu je lhůta pět let, my jsme ji zpřísnili na dva roky," uvedl Langer.

Ministerstvo vnitra zavedení tvrdších pravidel obhajuje mimo jiné přípravou Česka na vstup do schengenského prostoru bez hraničních kontrol. Opozice i občanská sdružení ale novelu ostře kritizovaly. Vadilo jim mimo jiné právě zhoršení postavení smíšených manželství.

Lidé usilující o trvalý pobyt v Česku také budou muset nově prokázat znalost češtiny. Složení jazykové zkoušky se totiž podle novely stane podmínkou při udílení povolení k trvalému pobytu.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme