Sněmovna zpřísnila vyplácení podpor

Stát zřejmě bude moci účinněji postupovat proti lidem, kteří jsou nezaměstnaní, ale dostatečně přitom nespolupracují s úřadem práce. Od nového zákona o zaměstnanosti, který dnes schválila sněmovna, si to slibuje vláda. Na druhé straně chce nezaměstnaným umožnit přivydělat si určitou částku, aniž by ztratili nárok na podporu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uchazeči o práci | Foto: Český rozhlas

Podle předlohy, která prošla těsně hlasy koaličních poslanců, také kabinet počítá s tím, že by o podporu mohl přijít ten, kdo například odmítne přezkoumání svého zdravotního stavu či nástup na rekvalifikaci, s níž před tím souhlasil.

Předloha ale také předpokládá, že by starší lidé mohli pobírat podporu až rok. Podpora má od čtvrtého měsíce nezaměstnanosti vzrůst z nynějších 40 na 45 procent. To ale podle ODS nezaměstnanost nesníží. Poslankyně Alena Páralová tvrdí, že to jen urychlí roztočenou spirálu nezaměstnanosti.

"Budeme bránit v práci lidem, kteří pracovat chtějí a pracují, a naopak budeme honit do práce ty, kteří pracovat nechtějí. To nás bude stát spoustu práce, spoustu finančních prostředků a na ty opět musejí vydělat ti, kteří pracovat chtějí," namítá Páralová.

Vláda je ale přesvědčená o tom, že zákon pomůže k účinnějšímu boji s nezaměstnaností. Podle ministra práce a sociálních věcí by se mohla snížit až o 1,5 procenta. Škromach si zlepšení situace slibuje i od nových podmínek u veřejně prospěšných prací. "Odmítnutí takovéto práce bez důvodu například nemoci bude považováno za porušení kázně uchazeče o zaměstnání a může být vyřazen z evidence," uvedl ministr.

Dolní komora schválila nová pravidla ve stejný den, kdy Evropská komise vyzvala Česko, aby se více začala zabývat problémy zaměstnanosti. Máme podle ní značné rezervy především v zaměstnávání Romů a nekvalifikované pracovní síly. Nový zákon musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme