Sněmovně chybí jeden místopředseda

V prvním kole tajné volby byli v úterý zvoleni Ivan Langer z ODS a Vojtěch Filip z KSČM místopředsedy Poslanecké sněmovny. Další místopředsedkyní se až v druhém kole stala bývalá předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová. Další kandidátka Miroslava Němcová z ODS nezískala dostatečný počet hlasů ani v druhém kole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Česká televize

Předseda volební komise sněmovny Pavel Hojda oznámil, že v prvním kole Langer získal 161, Filip 105, Marvanová 93 a Němcová 69 hlasů.

V případě Hany Marvanové tak v prvním kole už potřetí za sebou selhala většina 101 hlasu, kterou mají vládní strany ve sněmovně k dispozici. Příčinou je zřejmě způsob tajné volby.

V druhém kole voleb získala už Marvanová většinu, konkrétně 102 hlasy. Miroslava Němcová ztratila 8 hlasů a připsala si zisk 61 hlasu.

Místopředseda sněmovny Ivan Langer prohlásil, že se svého postu ujme až v případě naplnění poměrného zastoupení a zvolení Miroslavy Němcové do stejné funkce.

Poslanecký klub ODS na funkci místopředsedkyně sněmovny poté opět navrhl Miroslavu Němcovou. Chybějícího šestého místopředsedu se sněmovna pokusí zvolit 18. července dopoledne. Tajná volba bude prvním bodem čtvrtečního pléna poslanců. Šéf sněmovní volební komise Pavel Hojda z KSČM Radiožurnálu potvrdil, že je pouze na jednotlivých klubech, jestli navrhnou na tento post průchodnějšího kandidáta nebo budou trvat jako ODS na stejném jménu.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Hojda: Záleží na stanovisku klubu

Už 11. července byli místopředsedy Poslanecké sněmovny zvoleni sociální demokratka Jitka Kupčová a předseda lidoveckých poslanců Jan Kasal. Kupčová tehdy dostala v tajné volbě 142 a Kasal 115 hlasů.

Poslanci v úterý také zřídili komise: bankovní, pro rodinu, pro kontrolu civilní a vojenské kontrarozvědky, komisi pro kontrolu používání policejních odposlechů a komisi mediální. Na návrh Karla Kühnla pak zrušili dosavadní zákaz používání mobilů v zasedacím sále.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme