Sněmovní debata o privatizaci OKD byla zatím bezvýsledná, ve hře je i vyšetřovací komise

Poslanci debatovali o někdejší privatizaci a současné situaci společnosti OKD. Podnik je v insolvenci kvůli miliardovým pohledávkám. Stát chystá opatření, kterými chce zajistit zaměstnance. Debata ale skončila bez výsledku, poslanci ji přerušili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horníci v dolech OKD | Foto: OKD, a. s.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka z ČSSD mluvil před poslanci skoro hodinu. Začal rokem 1990, citoval z tehdejšího tisku. Problém s těžební společností OKD podle něj nastal právě už v 90. letech.

Stát tehdy ztratil ve firmě divokou privatizací většinový podíl bez toho, aby získal odpovídající protihodnotu, uvedl Sobotka. Postupně se premiér dostal až k současné situaci OKD.

„Pokud se ukáže jako důvodné podezření, že akcionáři nehospodařili v OKD řádně, že si například vypláceli dividendy, na které společnost nevydělala, ale musela se kvůli nim zadlužovat, očekávám, že budou učiněny všechny potřebné úkony,“ řekl premiér. Současně zopakoval, že vláda podniká potřebné kroky, aby horníkům pomohla.

Premiérův komentář historie OKD podpořil i ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD. O privatizaci menšinového státního podílu sice rozhodla v září 2004 vláda, ve které byl Sobotka ministrem financí, ale stát už tehdy podle Mládka neměl ve společnosti většinový vliv.

„To byl samozřejmě celý řetězec chyb. Protože ta firma neměla být privatizována, a to rozhodně nebyla zodpovědnost pana premiéra. Protože když on se k té věci dostal, tak už stát měl kolem 46 procent akcií,“ řekl Mládek.

Úsvit požaduje vyšetřovací komisi

Premiérův komentář nejvíce kritizovali poslanci Úsvitu - Národní koalice. Chtějí ustavit sněmovní vyšetřovací komisi. „Privatizace OKD je jeden velký podvod. A nedovedu si představit, že by za něj premiér Sobotka nenesl politickou zodpovědnost,“ řekl předseda poslanců Úsvitu - Národní koalice Marek Černoch.

„V každé civilizované zemi by takový předseda vlády dávno rezignoval. Máme k dispozici dostatek podpisů poslanců ke zřízení vyšetřovací komise k OKD,“ dodal.

V debatě nakonec nestihli promluvit ani všichni poslanci, kteří byli do diskuse přihlášeni. Sněmovna nakonec žádné usnesení nepřijala a debatu přerušila. Kdy se k tématu vrátí, není jasné.

Kauza privatizace OKD | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme