Sněmovní debata o stíhačkách bez závěrů

Bez konkrétních závěrů skončila dvouhodinová rozprava poslanců o pořízení nadzvukových stíhaček JAS-39 grippen pro českou armádu. Sněmovna ani nemohla rozhodnutí kabinetu o pronájmu čtrnácti švédských strojů zvrátit nebo ovlivnit. Nerozhodovala o tom dnes ani nikdy v minulosti. Vládní postup o zajištění obrany našeho vzdušného prostoru pronájmem grippenů ostře kritizovali opoziční občanští demokraté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhačky | Foto: Air Force link

Podle stínového ministra obrany Petra Nečase je zásadní chybou, že vláda nevedla před svým rozhodnutím politická jednání a ani nezvažovala jiné seriózní alternativy než opatření grippenů. Za uzavřený kontrakt ODS odmítá nést odpovědnost. "Jakákoliv odpovědnost za jakékoli problémy, které v budoucnosti bezpochyby budou z tohoto kontraktu, tak nejdou za ODS, jsou za stávajícími koaličními stranami, a byl bych velmi rád, aby v budoucnosti v této věci nebylo mlženo. S tímto kontraktem nemáme a nechceme mít nic společného."

Podle ministra obrany Kostelky a premiéra v demisi Vladimíra Špidly ale vláda postupovala při pořízení nadzvukových stíhaček grippen na základě promyšlené koncepce a analýz. Argumenty opoziční ODS označil Špidla za povrchní a demagogické.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme