Sněmovní komise jednala o případu Hučín

Komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby přijala vysvětlení ředitele BIS Jiřího Růžka v případu bývalého důstojníka civilní kontrarozvědky Vladimíra Hučína. Zasedání se zúčastnil ředitel BIS Jiří Růžek a další pracovníci služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hučín byl propuštěn ze služby a obviněn kvůli tomu, že odmítl odkrýt síť svých spolupracovníků. Podezřelý je z několika trestných činů. Čelí obvinění z nedovoleného ozbrojování a neuposlechnutí rozkazu, za což mu hrozí až tříleté vězení. Policie ho zatkla ve středu a v pátek ho soud poslal do vazby.

Ředitel BIS Jiří Růžek poslance informoval o všech krocích, které služba v souvislosti s případem Hučín vykonala, a to, jak zdůraznil, vždy v souladu se zákonem a dalšími předpisy. Komise toto vysvětlení včetně odpovědí na doplňující otázky přijala. Českému rozhlasu 1 to potvrdil předseda poslaneckého kontrolního orgánu Jan Klas.

Klas odmítl názor, že by bylo možno bezprostředně vyslechnout také Vladimíra Hučína. Výslech vazebně stíhaného občana v pravomoci poslanců podle Klase není, pokud ale jeho účast na jednání bude možná, nikdo z komise proti ní nebude. Zároveň Klas řekl, že jakmile se objeví další důkazy, komise se sejde znovu.

Po jednání komise Brůžek pro Český rozhlas uvedl, že před komisí představitelé BIS vysvětlili, jak postupovali a všechny jejich kroky jsou dokumentovány. Sebrané důkazy předali orgánům činným v trestním řízení.

Komise bude podle Klase případ Vladimíra Hučína nadále sledovat a vyhodnocovat další konkrétní informace, které s činností BIS souvisejí.

Komise také konstatovala, že některé informace v tisku neodpovídají skutečnostem. Komise pro kontrolu BIS byla zároveň informována i o tom, že se nyní prověřují i důkazy, podle kterých by mohl být Vladimír Hučín obviněn i z trestných činů souvisejících s tzv. přerovskými výbuchy. Poslankyně KSČM Zuzka Rujbrová BIS kritizovala za to, že ačkoli měla signály o možné spojitosti osoby Vladimíra Hučína s přerovskými výbuchy už před několika lety, vážněji se tímto případem začala zabývat až nyní.

Hučínovi tak může hrozit další obvinění, tentokráte v souvislosti s takzvanými přerovskými výbuchy.

Senátorka Jitka Seitlová předložila parlamentní komisi pro kontrolu BIS informace a podněty, které bezprostředně souvisejí s případem bývalého důstojníka civilní kontrarozvědky Vladimíra Hučína. Podle Seitlové byl v rozporu s pravidly výslechu Hučína přítomen příslušník Městské policie, o jeho zadržení nebyli informováni jeho rodinní příslušníci a nejasnosti jsou i o aktivitách Vladimíra Hučína v souvislosti s tzv. přerovskými výbuchy. Seitlová Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekla, že komise materiál přijala a bude se jím zabývat, případně je postoupí kompetentním úřadům.

Předseda poslanecké kontrolní komise BIS Jan Klas k podnětům uvedl, že budou předány ministru vnitra Stanislavu Grossovi, protože se týkají orgánů činných v trestném řízení.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Jaroslav Zvára Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme