Sněmovní komise k Unipetrolu požádala veřejnost o informace

Poslanecká vyšetřovací komise, která má objasnit roli vlády a soukromých firem v prodeji chemického průmyslu, se obrátila na veřejnost s výzvou k poskytnutí informací. Komisi zajímá i to, jakou roli v privatizaci sehrály konkrétní osoby - například podnikatel Tomáš Pitr, polský lobbista Jacek Spyra nebo bývalý šéf kabinetu premiéra Zdeněk Doležel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Hojda (vpravo) | Foto: ČTK

Lidé mohou informace posílat písemně na adresu Poslanecké sněmovny. Šéf komise Pavel Hojda dodává, že poslanci mají zájem jen o závažná a podložená svědectví.

"Obracíme se na občany České republiky, pokud mají závažné informace k privatizaci petrochemického průmyslu, aby je poskytli naší vyšetřovací komisi, s tím že vyšetřovací komise poté rozhodne, zda-li se těmito náměty bude zabývat a případně si pozve i toho občana k vystoupení před komisí."

Podle Pavla Hojdy si už dříve komise vyžádala nejrůznější materiály od mnoha orgánů a institucí - například od Úřadu vlády, České konsolidační agentury, Bezpečnostní informační služby nebo šéfa Agrofertu Andreje Babiše. Jen od vlády komise dostane více než 6 stovek stran dokumentů, které bude muset nejprve roztřídit.

S žádostí o podklady a informace se poslanci obrátili i na polskou stranu - státní zastupitelství v Krakově, Sejm, PKN Orlen a list Rzeczpospolita, který okolnosti prodeje Unipetrolu sleduje už několik měsíců a jako první začal spekulovat o korupci.

Od televize Nova si členové vyšetřovací komise vyžádali celý záznam schůzky bývalého šéfa premiérova kabinetu Zdeňka Doležela s polským lobbistou Jackem Spyrou. Nova videonahrávku zatím neposkytla a konzultuje věc s právníky. Žádné informace komise dosud nemá ani z Polska.

Zejména s výslechy svědků a analýzami nejrůznějších dokumentů budou poslanecké komisi pomáhat také dva policejní radové. Jeden z nich je přesvědčen, že do konce ledna příštího roku není možné práci komise uzavřít. Přál si ale zůstat v anonymitě, protože sám kauzu Unipetrol jako policista vyšetřuje. "Stihnout se to nedá. Domnívám se, že optimální doba, tak jak se mi zatím jeví, a to jsem neviděl všechny písemné materiály, by byla půl roku."

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme