Sněmovní komise k Unipetrolu požádala veřejnost o informace

Poslanecká vyšetřovací komise, která má objasnit roli vlády a soukromých firem v prodeji chemického průmyslu, se obrátila na veřejnost s výzvou k poskytnutí informací. Komisi zajímá i to, jakou roli v privatizaci sehrály konkrétní osoby - například podnikatel Tomáš Pitr, polský lobbista Jacek Spyra nebo bývalý šéf kabinetu premiéra Zdeněk Doležel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Hojda (vpravo)

Pavel Hojda (vpravo) | Zdroj: ČTK

Lidé mohou informace posílat písemně na adresu Poslanecké sněmovny. Šéf komise Pavel Hojda dodává, že poslanci mají zájem jen o závažná a podložená svědectví.

"Obracíme se na občany České republiky, pokud mají závažné informace k privatizaci petrochemického průmyslu, aby je poskytli naší vyšetřovací komisi, s tím že vyšetřovací komise poté rozhodne, zda-li se těmito náměty bude zabývat a případně si pozve i toho občana k vystoupení před komisí."

Podle Pavla Hojdy si už dříve komise vyžádala nejrůznější materiály od mnoha orgánů a institucí - například od Úřadu vlády, České konsolidační agentury, Bezpečnostní informační služby nebo šéfa Agrofertu Andreje Babiše. Jen od vlády komise dostane více než 6 stovek stran dokumentů, které bude muset nejprve roztřídit.

S žádostí o podklady a informace se poslanci obrátili i na polskou stranu - státní zastupitelství v Krakově, Sejm, PKN Orlen a list Rzeczpospolita, který okolnosti prodeje Unipetrolu sleduje už několik měsíců a jako první začal spekulovat o korupci.

Od televize Nova si členové vyšetřovací komise vyžádali celý záznam schůzky bývalého šéfa premiérova kabinetu Zdeňka Doležela s polským lobbistou Jackem Spyrou. Nova videonahrávku zatím neposkytla a konzultuje věc s právníky. Žádné informace komise dosud nemá ani z Polska.

Zejména s výslechy svědků a analýzami nejrůznějších dokumentů budou poslanecké komisi pomáhat také dva policejní radové. Jeden z nich je přesvědčen, že do konce ledna příštího roku není možné práci komise uzavřít. Přál si ale zůstat v anonymitě, protože sám kauzu Unipetrol jako policista vyšetřuje. "Stihnout se to nedá. Domnívám se, že optimální doba, tak jak se mi zatím jeví, a to jsem neviděl všechny písemné materiály, by byla půl roku."

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme