Sněmovní komise: Proces s Hučínem by měl být veřejný

Většina poslanců ze sněmovní komise pro kontrolu BIS se domnívá, že by soudní proces s bývalým důstojníkem civilní kontrarozvědky Vladimírem Hučínem měl být veřejný. Poslanci proto dnes apelovali na náměstka šéfa BIS Jaroslava Jíru, aby vedení služby ještě jednou zvážilo, zda by nebylo možné ho zpřístupnit. Podle šéfa komise Jana Klase by se tak navíc posílila důvěryhodnost kontrarozvědky v očích veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Hučín a M. Paumer

"My jsme to nazvali velice nadneseně na dnešním zasedání, že by se měli pokusit vedoucí představitelé BIS i příslušní soudci o to, zda by byli ochotni projít minovým polem, protože soudní proces, kde jsou desítky otázek a odpovědí, představuje minové pole a pokud by byl soudní orgán ochoten tímto polem projít, tak já osobně samozřejmě bych byl velice potěšen."

Jíra poslance podrobně seznámil s důvody, proč BIS chce, aby byl při projednávání Hučínovy kauzy znemožněn veřejnosti přístup do soudní síně. Jíra dodal, že podstatná část dokumentů přípravného řízení podléhá utajení.

Mluvčí BIS Jan Šubrt Radiožurnálu řekl, že veřejný proces s Hučínem je vyloučený už například z důvodu ochrany svědků, mezi kterými jsou důstojníci BIS, a projednávání informací, které by odkryly způsob a metody zpravodajské práce. "Nás taky velice trápí, že některé vyložené lži a polopravdy, které se v souvislosti s procesem objevují na veřejnosti, musíme nechávat bez odpovědi. Ale to děláme v zájmu objektivity celého procesu. Nicméně uvažujeme o tom, že po skončení procesu, kdy už nebude možné cokoli ovlivnit, tak se k některým věcem asi vyjádříme."

Soudce Michal Jelínek proces pro veřejnost uzavřel s tím, že se při něm projednávají tajné materiály. Obžaloba viní Hučína z toho, že jako příslušník kontrarozvědky vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny.

Hučínovi stoupenci a další lidé se předminulý týden dostali do ostrého střetu s policií, když neuposlechli výzvy justiční stráže, aby vyklidili chodbu soudu. Policisté aktivisty po jednom vyvlekli ven. Po incidentu museli lékaři odvézt do nemocnice dva lidi.

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme