Sněmovní komise řeší majetkové vyrovnání mezi státem a církvemi

Komise Poslanecké sněmovny pro řešení otázek mezi státem a církvemi absolvovala další jednání na téma majetkového vyrovnání. Poslanci se chtějí především seznámit s doklady, na jejichž základě kabinet ocenil církevní majetek, navrhovaný ke vrácení nebo nahrazení. Požadují v této souvislosti po vládě další dokumenty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám svatého Cyrila a Metoděje v Praze

Chrám svatého Cyrila a Metoděje v Praze | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Podle poslance ODS Vlastimila Tlustého má vládní návrh stále nedostatky, není podle něj dosud jasné, podle jakého klíče kabinet určil majetek, který má být předmětem vyrovnání. Dnes se ale podařilo uskutečnit dílčí změny:

"Komise souhlasí s tím, aby církvím a církevním společnostem bylo vydáno a nahrazeno právě a pouze to, co vlastnily přesně k 25. únoru 1948. Nikoli to, co bylo církvím odňato před tímto datem. Dále se komise shodla na tom, že po ministrech zemědělství a kultury bude žádat další podklady. Rovněž budou ministři požádání, aby doložili písemně, na základě čeho bylo rozhodováno právě o tom, co církvím 25. února 1948 patřilo a co nepatřilo."

Sněmovní komise podle jejího předsedy Jana Kasala postupuje správným směrem: "Smyslem vládního návrhu je, že řeší komplexně problematiku všech církví a náboženských společností, dokonce za jejich souhlasu, což je velká deviza. Já bych nerad, abychom v jednání naší komise právě o tuto dohodu přišli."

Jak vznikla komise kvůli majetkovému vyrovnání státu s církvemi

Poslanecká sněmovna odhlasovala v polovině června vytvoření dočasné komise, ve které mají zastoupení všechny parlamentní strany, ale různým počtem členů. Po čtyřech poslancích mají v komisi ODS a ČSSD, dva pak KSČM a po jednom KDU-ČSL a SZ.

Dočasnou parlamentní komisi k majetkovému vyrovnání státu s církvemi s výhradami přijal premiér Mirek Topolánek. Je podle něj jedinou možností, jak odblokovat jednání sněmovny o vládní představě tohoto vyrovnání. Dál ale odmítá argumenty a tvrzení vnitrostranických "rebelů" v ODS.

Jeden z nich, Vlastimil Tlustý, popisuje své důvody: "Jde o to, aby náhrady byly standardní jako v ostatních restitučních přepisech. Aby nehrozily jakékoli soudní spory proto, že by církvi bylo nahrazováno víc než ostatním osobám."

Majetkové vyrovnání s církvemi se táhne

V Poslanecké sněmovně se projednávání církevních restitucí zadrhlo koncem dubna, když dolní parlamentní komora na návrh Tlustého debatu přerušila. Zároveň dolní komora poprvé požádala vládu, aby návrh doplnila o výpočet majetku, který má být církvím vrácen - to kabinet následně učinil. Nyní chce dočasná komise k majetkovému vyrovnání státu s církvemi od ministrů zemědělství a kultury další podrobnosti.

Výkonná rada ODS vyzvala své poslance, aby majetkové vyrovnání s církvemi neblokovali. Lidovci slíbili, že nebudou spojovat církevní restituce s hlasováním o jiných návrzích.

Vít Dvořák, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme