Sněmovní komise vyslechne ministra Ratha kvůli VZP

Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny dnes pátrá, jak a proč vznikl dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny a jaký podíl na tom má její vedení. Proto odpoledne vyslechne ministra zdravotnictví Davida Ratha a lidi z ministerstva financí a Nejvyššího kontrolního úřadu, kteří se podíleli na kontrolách VZP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Sněmovní vyšetřovací komise k VZP dnes vyslechne ministra zdravotnictví Davida Ratha a zástupce ministerstev financí a NKÚ. Komise má do dubna objasnit, jak a proč dluh VZP vznikl a jak se na něm podílelo vedení. Má také zkontrolovat, jak efektivně VZP vynakládala peníze. Předseda komise Jozef Kubinyi z ČSSD věří, že jejich práce bude mít smysl i když připouští, že do dubna, kdy mají sněmovnu informovat o výsledcích šetření, moc času není.

Nucenou správu vyhlásil David Rath ve Všeobecné zdravotní pojišťovně 10. listopadu. Jejím správcem jmenoval bývalého náměstka ředitelky VZP a svého nového náměstka Antonína Pečenku. Důvodem nucené správy je podle Ratha opakované porušování zákona o Všeobecné zdravotní pojišťovně, která měla neoprávněně založit dceřinou firmu. "VZP má dlouhodobě finanční problémy, je ve velikém dluhu a řadu let se do něj propadá," řekl tehdy ve vysílání Rádia Česko ministr Rath. Některé materiály podle něj nasvědčují tomu, že peníze z pojišťovny proudily lidem z ODS. Někteří z nich reagovali hrozbou žalob či trestních oznámení.

Všeobecná zdravotní pojišťovna naopak považuje nucenou správu za neprávní akt. Pojišťovna to uvedla v rozkladu, který podala proti zavedení nuceného dohledu ministerstva zdravotnictví. Také účast policie při jeho uvalení má za krok protiprávní.

Současnou nucenou správou ve VZP se začala zabývat policie. Zjišťuje, jestli jejím uvalením ministr Rath nezneužil pravomoc veřejného činitele. Policie tak reagovala na podnět místopředsedy ODS Ivana Langra, podle kterého byla kontrolní zpráva o VZP pod tlakem ministerstva zdravotnictví zfalšována.

Lékárníci a praktičtí lékaři ve stávkové pohotovosti

Po lékárnících vyhlásili stávkovou pohotovost také praktičtí lékaři. Chtějí upozornit na to, že platby za péči od Všeobecné zdravotní pojišťovny se po vyhlášení nucené správy zase prodloužily. Lékaři tak dostávají zaplaceno s více než měsíčním zpožděním.

Ministr zdravotnictví David Rath nespokojenost praktických lékařů chápe. Za zpoždění plateb je ale podle něj plně odpovědná ředitelka VZP Jiřina Musílková. Tvrdí, že nereagovala na dopis, který jí koncem prosince poslal. "Kdy jsem ji důrazně upozornil, že by měla urychleně požádat ministra Sobotku o takzvanou předsunutou platbu státu pro rok 2006," říká ministr.

Musílková se ale proti Rathovu vyjádření ohradila. O předsunutou platbu VZP žádala už na podzim. "Dostali jsme odpověď, že není jasno s rozpočtem, abychom to eventuálně udělali znovu po Novém roce. Teď jsme dostali dopis náměstka ministra financí, že je možné požádat. Nicméně mezitím vyšla vyhláška, která říká, že ta předsunutá platba se musí započítat do koeficientu, o který budeme potom platit víc. To je velká nejasnost, znamenalo by to velkou ztrátu pro pojišťovnu. Správní rada k tomu dostala i materiál. Čili není nečinnost pojišťovny - konáme," vysvětlila Musílková.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme