Sněmovní mediální komise navrhne odvolání Rady ČTK

Sněmovní mediální komise navrhne poslancům odvolání Rady ČTK. Členové komise se na tom shodli na mimořádném jednání. Radiožurnálu to potvrdil její předseda Vítězslav Jandák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo agentury ČTK na budově pražského sídla | Foto: Marián Vojtek

Důvodem má být to, že rada údajně neplní své povinnosti podle zákona o ČTK, i okolnosti volby nového generálního ředitele agentury. Tím byl v srpnu po rezignaci dosavadního ředitele Milana Stibrala zvolen Radim Hreha.

Původní šéf agentury ale vzal svou rezignaci zpět, rada ho potvrdila ve funkci a Hreha do vedení agentury vůbec nenastoupil.

Podle Vítězslava Jandáka volba vzbuzuje dojem, že návrat původního ředitele ČTK vyvolal až výběr jeho nástupce. Rada navíc podle něj nebyla schopná své kroky věrohodně vysvětlit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vítězslav Jandák o návrhu na odvolání Rady ČTK

"Je možné, že toto bude precedens i pro ostatní rady do budoucna. Protože já mám pocit, že by měli ti, kdož delegují členy do jednotlivých rad, se více soustředit na kvalitu těch lidí," řekl Jandák Radiožurnálu.

"Odvolat je může sněmovna. To znamená, my sněmovně vysvětlíme důvody a určitě ten návrh na odvolání padne," dodal.

Předsedkyně Rady ČTK Pavla Valčáková podle svých slov takové rozhodnutí komise očekávala. Podle ní došlo k pochybení na všech stranách, i na straně rady.

Radim Hreha po dnešním jednání komise potvrdil, že úspěšně prošel výběrovým řízením na ředitele, a proto bude připravovat příslušné právní kroky. Prostřednictvím advokátní kanceláře už podal určovací žalobu a další žaloby na ochranu osobnosti.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme