Sněmovní podvýbor začne projednávat změny v jednacím řádu Sněmovny

Poslanci se dnes poprvé sejdou nad změnami jednacího řádu sněmovny. Přípravu novely po ústavě nejdůležitějšího dokumentu dolní komory parlamentu má na starosti speciální sněmovní podvýbor, který vede předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Podle té by chtěla koalice v první řadě prosadit prodloužení jednací doby mezi druhým a třetím čtením zákonů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedací pořádek poslanců ve Sněmovně (dole). | Foto: Tomáš Adamec

Změn by ale podle šéfky dolní komory mělo být víc. „Druhá změna, která je velmi důležitá, je prosadit elektronickou verzi. To znamená, aby ke sněmovně nejezdila pořád nákladní auta plná potištěného papíru, ale abychom tohle převedli do moderní podoby. Třetí verze se týká zejména předkládání pozměňovacích návrhů, kdy chceme také prosadit změnu, aby to nebylo tak snadné a tak bez kontroly jako dosud,“ přiblížila Němcová.

Tyto změny má ve svém vládním prohlášení koaliční Nečasova vláda. Němcová ale připomněla, že se jedná teprve o první schůzi sněmovního podvýboru, na které se ukáží především stanoviska jednotlivých poslaneckých klubů k navrhovaným změnám.

„Je to první schůzka, na které si musíme říci stanoviska jednotlivých poslaneckých klubů na změny jednacího řádu, které mohou být buďto hodně široké, nebo užší. Ukáže se to teprve na tomto prvním jednání, kdy já už připraveny materiály s okruhy témat, které bychom měli řešit,“ řekla Němcová.

Za ČSSD je členem výboru poslanec Jeroným Tejc, který prohlásil, že se změnám a zpřesnění v jednacím řádu Sněmovny nebrání. Neměly by ale podle něj být v už zaběhnutém systému příliš razantní.

„Protože je zde vždycky lákadlo oné většiny, která má vždy pravdu v Poslanecké sněmovně, ji měnit k obrazu svému. Já se obávám, že zde bude snaha spíše omezovat opozici než napravovat možná některé negativní věci, které s tímto jednacím řádem souvisí,“ poznamenal Tejc.

Věra Pfeifferová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme