Sněmovní strany kromě komunistů jednají o přímé volbě hlavy státu

Zástupci vládních stran dnes projednali se sociálními demokraty svá stanoviska k přímé volbě prezidenta. Protože tato změna se dá provést jedině ústavním zákonem, koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných potřebuje pro svůj návrh získat i část hlasů opozice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad

Pražský hrad | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil připravil tři varianty přímé volby, jedna počítá s jedním kolem volby, zbylé dvě pak představují podobný model jako u senátních dvoukolových voleb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímá volby hlavy státu byla tématem Ranního interview Radiožurnálu s místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD Jeronýmem Tejcem

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc se v Ranním interview Radiožurnálu vyslovil pro to, aby politici přišli se srozumitelným modelem: „Jsem pro to, aby se volilo stejně jako do Senátu ve dvou kolech. Do druhého kola by postupovali vždy dva nejlepější kandidáti. A jsme přesvědčeni, že prezidentem bude zvolen ten, který má širokou podporu veřejnosti.“

Podle Tejce by pravidla měla být jasná do konce pololetí. „Pokud chceme skutečně volbu volit přímo, musí být napsán zákon, prováděcí zákony a návrhy musí být v legislativním procesu.“

„V řadě stran existují lidé, kteří si přímou volbu přejí, i ti, kteří vidí řadu rizik,“ uvedl Tejc. Připomněl, že minulá i předcházející volby hlavu státu byly provázené přáním lidí, aby byl prezident volen přímo.

Hejtman Michal Hašek přišel s nápadem uspíšit prezidentské volby o půl roku a spojit je s podzimními senátními komunálními volbami v příštím roce. Návrh podpořila ODS a Věci veřejné, TOP 09 s ním není smířena. V Ranním interview Radiožurnálu pak Jeroným Tejc řekl, že je to jeden z námětů, o kterém budou dnes diskutovat.

Přímá volba hlavy státu je zakotvena v koaliční smlouvě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Pokusů o změnu ústavy ve věci přímé volby prezidenta bylo v minulosti už několik, strany se ale většinou nakonec nedohodly na změnách prezidentských pravomocí.

Typ volby

Občanští demokraté podporují volbu jednokolovou, připomněl ve Světě o deváté místopředseda ústavně právního výboru sněmovny Marek Benda z ODS: „Pokládáme to za správnější a levnější řešení.“ Jak poznamenal, nerad by v jednání otevřel kapitolu kompetencí. „Ale samozřejmě, v jednání jsou 4 subjekty, kdo co přinese, neumím odhadnout,“ řekl Benda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbě prezidenta mluvil ve Světě o osmé Vít Hloušek, politolog Masarykovy univerzity Brno

Benda od dnešního jednání očekává vymezení pozic, zjištění možností a průsečíků i vymezení jednacích parametrů.

Vít Hloušek, politolog Masarykovy univerzity Brno zas ve vysílání Rádia Česko vyjádřil nesouhlas s přímou volbou. „Hlavní důvody, které mě k tomu vedou, spočívají v povaze politického systému České republiky, kde těžiště moci je mimo Pražský hrad.“

„A pokud se podíváme na ústavní vymezení kompetencí prezidenta, tak on by vlastně neměl představovat nějakou výrazně, silnou politickou osobnost. Byl bych pro zachování nepřímé volby,“ uvedl Hloušek. Není si také jist, zda je třeba zavádět další volby, kdy jich existuje celá řada a klesá volební účast.

„Když už by byla přímá volba prezidenta, přikláněl bych se k dvoukolovému modelu,“ zdůraznil Hloušek s tím, že umožňuje rozumnější selekci kandidátů.

Současná pravidla volby prezidenta

Navrhovat kandidáta na prezidenta může nejméně deset poslanců nebo deset senátorů. Prezidentem republiky je zvolen kandidát, který na společné schůzi obou komor parlamentu získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů.

Nezíská-li žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců a všech senátorů, koná se do čtrnácti dnů druhé kolo volby. V tom je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů.

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem | Foto: Marián Vojtek


V případném třetím kole je zvolen ten z kandidátů druhého kola, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů dohromady. Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, konají se nové volby. Společné schůzi zákonodárců podle ústavy předsedá šéf Poslanecké sněmovny.

Souhrn zpravodajství z minulé volby prezidenta, fotogalerie i zvukový archiv najdete na speciálním webu Volba prezidenta 2008.

Milan Kopp, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme