Uskupení kandidující do sněmovny odevzdala zprávu o kampani. Mezi chybujícími je Volný Blok

Strany kandidující loni do sněmovny až na jednu výjimku odevzdaly dohledovému úřadu zprávu o financování kampaně. Pět z celkových 22, které se voleb zúčastnily, ale nedalo zprávu na internetové stránky. Informovala o tom čtvrtek mluvčí dohledového úřadu Luisa Divišová. Za chyby může úřad uložit pokutu až 100 tisíc korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezařazený poslanec Lubomír Volný podpisuje během protestní akce na Střeleckém ostrově vlajky.

Nezařazený poslanec Lubomír Volný podpisuje během protestní akce na Střeleckém ostrově vlajky. | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Povinnost poslat úřadu zprávu uplynula o půlnoci z pondělí na úterý. Povinnost nesplnil pouze subjekt Urza.cz. Mezi chybujícími nebyla žádná strana nebo koalice, která se do sněmovny dostala. 

Vláda zatím důvěru sněmovny nemá. Poslanci debatovali den a noc, pak schůzi přerušili do 18.00

Číst článek

„Dá se tedy říci, že ve sněmovních volbách 2021 kandidující subjekty k povinnosti vykázat své výdaje přistoupily zatím nejzodpovědněji. Některé strany ale zapomněly, že kromě předložení úřadu musejí zprávu zveřejnit také na vlastních internetových stránkách,“ uvedl člen vedení úřadu Jan Outlý, koordinátor dohledu nad sněmovními volbami.

Na internetu zprávu kromě Volného Bloku exposlance Lubomíra Volného (zvolen za SPD) nevyvěsily subjekty Hnutí Prameny, Koruna Česká, Senioři 21 a Volte Pravý Blok www.cibulka.net.

Strany také musejí odevzdat volební účetnictví. Z 22 kandidujících jich povinnost splnilo 14. „Tři takovou povinnost neměly, neboť z údajů ve zprávě plyne, že do kampaně neinvestovaly. Dva účastníci dodali účetnictví neúplné a úřad je vyzve k nápravě, tři subjekty účetnictví vůbec nepředložily, i když takovou povinnost měly,“ řekla Divišová.

Nejvyšší správní soud zamítl či odmítl stížnosti na volby. Přišlo jich trojnásobně víc než obvykle

Číst článek

Do volební kampaně původně vstoupilo 32 subjektů, ač nakonec ve volbách bylo 22 z nich a zbylých deset nepodalo kandidátní listinu. Z těchto deseti subjektů nepředložila zprávu o financování polovina. Volební účetnictví dodal jediný subjekt, další strana ho měla neúplné.

Úřad bude podle Divišové u vybraných subjektů ověřovat, zda předložené zprávy odpovídají poznatkům o kampani, které úřad při kampani shromáždil.

„Předpokládáme, že práce zabere přibližně šest týdnů. V případě nesrovnalostí stejně jako v předešlých letech zahájíme kontroly daných subjektů,“ řekla Divišová.

Za nesplnění povinnosti předložit zprávu úřadu, zveřejnit financování na internetu, předložit účetnictví nebo kvůli opoždění může úřad udělit pokutu od 10 tisíc do 100 tisíc korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme