STEM: Volby by opět vyhrálo ANO. KSČM by se do sněmovny ještě dostala, ČSSD už ne

Sněmovní volby by podle volebního modelu STEM nyní vyhrálo hnutí ANO před koalicemi Spolu a Pirátů se STAN. Informovala o tom v neděli CNN Prima News na základě průzkumu agentury STEM z přelomu srpna a září. Volby do sněmovny se uskuteční zhruba za měsíc, konkrétně v pátek 8. a sobotu 9. října.

Praha (Aktualizováno: 12:38 12. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vládní hnutí ANO stvrdilo v modelu STEM pozici nad 30 procent, kam se po delší době vrátilo v srpnu,“ konstatuje podle CNN Prima News agentura STEM.

‚Političtí turisté‘ na kandidátkách: z ČSSD se utíká, ANO bez nováčků nebo velké stěhování u národovců

Číst článek

ANO, které v poslední době posiluje pozici na první příčce volebních průzkumů, by dostalo konkrétně 32,4 procenta hlasů. Druhé Spolu by mělo 20 procent a třetí Piráti se STAN 18 procent hlasů.

KSČM by se s 5,4 procenty ještě do Poslanecké sněmovny dostala. Naopak ČSSD se 4,4 procenty by potřebné pětiprocentní kvorum těsně nepřekonala.

„ČSSD se v aktuálním měření opět nachází pod pětiprocentní hranici, její vstup do sněmovny však zůstává otevřený,“ uvedla agentura STEM.

Srovnání

Ve srovnání s předchozím průzkumem STEM ze srpna zvýšilo ANO náskok na dvě zmíněné koalice na druhém a třetím místě. Podobné bylo pořadí výsledků stran i v předchozích průzkumech jiných agentur.

Průvodce pro sněmovní volby 2021: Jak hlasovat? Co když mám covid? A kdy budou výsledky?

Číst článek

V předešlém průzkumu STEM ze srpna získalo ANO zhruba 31 procent hlasů, Spolu téměř 22 procent a Piráti se Starosty skoro 19 procent. V průzkumu STEM z konce června mělo ANO jen asi 27 procent, zatímco tehdy druzí Piráti a STAN 24 procent, a v průzkumu z dubna dokonce ještě Piráti a Starostové vedli s 27,9 procenta.

Podobně jako ANO oproti předchozímu průzkumu posílilo i hnutí Svoboda a přímá demokracie, a to z 11,2 na 11,8 procenta. Mírně naopak klesla podpora komunistů z 5,8 na 5,4 procenta.

Také v průzkumech jiných agentur se ANO v poslední době posunulo před Spolu a koalici Pirátů se STAN. Podle srpnového modelu agentury Median by volby vyhrálo ANO s 27 procenty. Druhá koalice Spolu by měla 21 procent hlasů a uskupení Pirátů a STAN 20,2 procenta.

V průzkumu agentury Kantar CZ získalo v srpnu ANO 27,5 procenta, zatímco Spolu a koalice Pirátů a STAN shodně 21 procent hlasů. ČSSD v obou zmíněných průzkumech skončila stejně jako v průzkumu STEM pod pětiprocentní hranicí.

Strany bez koalic

Pokud by strany kandidovaly samostatně, nikoli v koalicích, tak by volby nyní podle průzkumu agentury STEM opět vyhrálo hnutí ANO s 32,7 procenta. Druhá by skončila SPD s 11,8 procenta. ODS by samostatně získala 11,5 procenta, Piráti 11,4 procenta.

Následovaly by hnutí STAN s 6,9 procenta a KSČM 5,5 procenta. Do sněmovny by se nedostaly ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL.

„Více než polovina lidí (55 procent) si pro hypotetické zářijové volby dovede vybrat stranu, koalici či hnutí, kterému by dala hlas. Dalších 11 procent je odhodláno k volbám nedorazit. Zbývající přibližně třetina si není svou účastí či možnou volenou stranou jista,“ uvedla dále agentura STEM.

Volby 2021
Pro fungování této aplikace je potřeba mít zapnutý javascript.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme