Do sněmovních voleb se hlásí 22 uskupení, zhruba o třetinu méně než před čtyřmi lety

K letošním volbám do sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to ze zjištění agentury ČTK na krajských úřadech a pražském magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý úderem 16. hodiny. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:36 3. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto)

K říjnovým sněmovním volbám se přihlásilo 22 seskupení, méně než minule (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Největší výběr by mohli mít voliči v Praze a v Jihomoravském kraji, kde bylo podáno 21 kandidátek. Naopak v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji se sešlo po 17 kandidátkách.

Češi nejméně věří sněmovně. Důvěru vkládají do starostů a obecních zastupitelstev, zjistil průzkum

Číst článek

Kandidátní listiny podle očekávání podaly všechny sněmovní strany, které podle průzkumů mají šanci znovu obsadit poslanecká křesla. ANO, SPD, ČSSD a KSČM kandidují samostatně, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vytvořily koalici Spolu, koaliční kandidátku sestavili také Piráti se STAN.

Zástupci Trikolóry se propojili se Soukromníky a Svobodnými jako jedna volební strana. Místa ve sněmovně by si chtěl udržet rovněž Volný blok.

Favorizovanější je ale podle průzkumů nové hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty.

Novou volební stranou je také Hnutí Prameny, které tvoří mimo jiné hnutí Cesta odpovědné společnosti a Strana národní svobody. Podobně v Alianci pro budoucnost jsou zástupci Rozumných nebo Demokratické strany zelených. Konkurenci budou mít mimo jiné v Alianci národních sil.

Místo pro Faltýnka. Klíčový muž ANO se může stát dvojkou na kandidátce v Olomouckém kraji

Číst článek

Mezi nováčky patří rovněž hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu, které bojuje mimo jiné proti koronavirovým opatřením, dále hnutí Senioři 21, Švýcarská demokracie nebo nově registrovaná anarchistická strana Nevolte Urza.cz.

Kandidátky předložili také Zelení, Moravané, Moravské zemské hnutí, monarchistická strana Koruna česká, strana Levice a strana Volte Pravý Blok.

Krajské úřady a pražský magistrát v nadcházejících dnech zkontrolují, zda strany a hnutí a jejich kandidáti splnili všechny náležitosti požadované volebním zákonem.

Bezchybné kandidátky úřady zaregistrují 20. srpna. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme