Sněmovní volby budou asi až na konci května

Volby do Poslanecké sněmovny by mohly být až na konci května. Shodli se na tom prezident Václav Klaus s premiérem Janem Fischerem na setkání v Lánech. Klaus řekl, že preferují co nejpozdější termín voleb. Ten připadá na pátek a sobotu 28. a 29. května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Tomáš Adamec

"Nemáme v úmyslu dnes oznámit definitivní termín květnových voleb. Názor na to máme a ten vychází z toho, že nemáme důvod posouvat nepřetržitě volby výrazným způsobem dopředu. Proto se domníváme, že volby mají být v tom nejzazším možném termínu, protože není důvod, abychom to posouvali do dalších měsíců."

ČSSD i ODS chtějí volby dřív

Sociální demokracie by přitom uvítala volby co nejdřív. Radiožurnálu to potvrdil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach: "Pokud jde o otázku voleb v květnu, pak bych očekával, že budou v co nejdřívějším termínu, čili někdy začátkem května. Rozhodnutí prezidenta je jeho rozhodnutím, já bych si to představoval dříve, ale vypořádáme se i s tím."

I předseda ODS Mirek Topolánek by přivítal dřívější datum. Volby by se totiž podle něj neměly odkládat: "Já si vůbec nemyslím, že současná vláda má vládnout déle, než je nezbytně nutné. Už to, že vládne od října až do května, kdy budou volby řádné, je velká komplikace, protože nemá žádný mandát, nemá žádnou sílu a myslím si, že to ví nejen ministři, ale i premiér Fischer."

"Můžou připravit scénáře, můžou připravit analýzy, ale fakticky nic posunout nemohou. Každý týden, o který budou vládnout déle, tu agónii prodlužuje a zkracuje období pro přípravu nového rozpočtu a nástup nové vlády s mandátem. Takže já se přikláním spíše k dřívějšímu termínu," vysvětlil Topolánek.

Nicméně ale dodal, že termín voleb je v kompetenci čistě prezidenta. Datum ale s hlavou státu pravděpodobně probere i na plánovaném obědě tuto středu.

Blanka Černá, Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme