Sněmovní výbor chce nižší platy politiků jen příští rok

Platy politiků, soudců a státních zástupců by se měly snížit o pět procent. Vládní novelu, která s tím počítá, dnes doporučil Poslanecké sněmovně ke schválení její ústavně právní výbor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Na návrh poslance Stanislava Křečka z ČSSD, ale i hlasy několika koaličních poslanců, zároveň prošlo, aby opatření platilo jen pro příští rok. Jde prý o tlak na vládu, aby příští rok skutečně předložila zcela nový zákon.

Výbor naopak nepřijal návrh dalšího sociálního demokrata Jeronýma Tejce, podle kterého by byly platy státních zástupců příští rok o něco vyšší, než předpokládá vláda.

Chtěl, aby rozdíl mezi mzdami soudců a státních zástupců činil deset procent. Přesto Tejc vládní návrh jako celek podpoří:

„Protože obsahuje snížení platů politiků. Myslím, že u platů soudců je to věcí spíše Ústavního soudu – jak rozhodne. U státních zástupců jsem přesvědčen, že se jich zastat musíme tak, aby návaznost na plat soudce byla skutečně taková, že budou přicházet o deset procent a nůžky se nebudou rozevírat,“ míní Tejc.

O tom, v jaké podobě poputuje vládní předloha k posouzení senátorům, rozhodnou poslanci zřejmě na prosincové schůze. Kabinet předpokládá, že by měla platit od ledna.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme