Sněmovní výbor o vydání Bárty a Škárky nerozhodl, vyžádal si spis

Členové mandátového a imunitního výboru dnes podle předpokladů nerozhodli o stanovisku, zda má sněmovna vyhovět žádosti o vydání poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Výbor zatím požádá protikorupční policii o vydání spisů k oběma případům. Bártu policisté podezírají z korupce, Škárku z braní úplatků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební konference Věcí veřejných v Hradci Králové, Vít Bárta.

Volební konference Věcí veřejných v Hradci Králové, Vít Bárta. | Foto: Filip Jandourek

Policejní spis ke kauze poslanců Bárty a Škárky by měl do sněmovny dorazit do konce týdne. Členové mandátového a imunitního výboru do něj budou moci nahlédnout za zpřísněných bezpečnostních podmínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání mandátního a imunitního výboru sledovala ve sněmovně reportérka Rádia Česko Milada Richterová

„Poslanci nebudou mít k tomuto spisu přístup sami, vždy budou moci nahlížet do spisu jen na sekretariátě a jen za přítomnosti zaměstnanců výboru,“ popsal předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Jak dodal, oba poslanci dostanou pozvánku na další jednání výboru 12. července, aby se mohli k žádosti policie o jejich vydání vyjádřit.

Kdy bude o Bártově a Škárkově vydání rozhodovat sněmovna, není zřejmé. Podle zákona by to mělo být na nejbližší řádné schůzi sněmovny. Ta je ale až na konci srpna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další postup mandátového a imunitního výboru v případu poslanců Bárty a Šárky popsal ve Stalo se dnes jeho předseda Jeroným Tejc

Dřív, konkrétně 12 a 13. července, se sice poslanci sejdou také, ale na schůzi mimořádné, svolané na podpisy poslanců. A tady by mohl být podle Jeronýma Tejce problém.

„Jednací řád na jedné straně říká, že na schůzi svolané podpisy není možné zařadit jiný bod, než který byl v programu návrhu, a program není možné měnit. Na druhé straně v jiné části jednací řád říká, že bychom měli tuto žádost policie projednat při nejbližší schůzi. To jsou dvě věci, které jsou ve stejném zákoně, stejné síly, a je tedy na výkladu, jak může být tato věc posouzena,“ uvedl Tejc.

Členové mandátového a imunitního výboru proto požádali o stanovisko, kdy může dolní komora o této věci rozhodnout, legislativní odbor. A o tom, kdy se bude o případném vydání Bárty a Škárky rozhodovat, by pak měla podle Tejce rozhodnout předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS).

Jaroslav Škárka počátkem dubna řekl, že od září pobíral měsíčně 55 tisíc korun za loajalitu a dostal prý také 170 tisíc přímo od Víta Bárty. Kristýna Kočí tvrdila, že od Bárty dostala půl milionu korun. Podle Bárty to nebyly úplatky, ale půjčky. Škárka a Kočí byli později z Věcí veřejných vyloučeni.

Bárta podle policie uplácel, Škárka bral

Mandátový a imunitní výbor sněmovně pouze doporučuje, zda poslance vydat, nebo ne. O Bártovi a Škárkovi se pravděpodobně bude hlasovat odděleně.

Víta Bártu chce policie stíhat kvůli tomu, že se údajně snažil uplatit své tehdejší spolustraníky v Věcí veřejných Škárku a poslankyni Kristýnu Kočí. O Škárkovo vydání policisté žádají zřejmě v souvislosti s tím, že si údajný úplatek na rozdíl od Kočí nechal.

Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky. Trvá na své nevině a je přesvědčen o tom, že se to prokáže i při vyšetřování. Škárka zase tvrdí, že si peníze nechat nechtěl. Pokud sněmovna jejich vydání neodsouhlasí, policie je stíhat nebude.

Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme