Sněmovní výbor přerušil slyšení šéfa BIS kvůli odposlechům Béma a Janouška

Jednání výboru pro kontrolu BIS o údajném úniku odposlechů pánů Béma a Janouška poslanci přerušili. Zástupci ČSSD odmítli zpovídat šéfa rozvědky Jiřího Langa za přítomnosti člena Věcí veřejných Davida Kádnera. Obávají se možného střetu zájmů, protože Kádner kdysi pracoval u agrntury ABL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Richard Dolejš (vzadu vlevo) a ředitel BIS Jiří Lang (vzadu vpravo) | Zdroj: ČTK

David Kádner však z jednání odmítl odejít. V tom, že dříve pracoval pro ABL jako vedoucí směny u ochranky obchodního centra, střet zájmu nevidí. O tom, zda Kádner bude moci u šetření být, tak rozhodne koalice nebo přímo premiér.

Šéf komise Richard Dolejš z ČSSD proto chce, aby Kádner se projednávání kauzy neúčastnil:

Přehrát

00:00 / 00:00

O krachu jednání sněmovní komise mluvili v Ozvěnách dne její člen za ODS Pavel Staněk a místopředseda za ČSSD František Bublan

„Pan Kádner se buď sám rozhodne, nebo vznikne dohoda na úrovni vládní koalice, že k tomuto pana Kádnera vyzvou a domluví s ním tento postup. Další varianta je ta, že vládní koalice může svými hlasy pana Kádnera z této komise odvolat.“

Podle odposlechů Roman Janoušek v Praze spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu či o vedení akciových společností hlavního města Prahy. Zajišťoval také někdejšímu primátoru Pavlu Bémovi zahraniční cesty, schůzky s politiky nebo nákupy luxusního zboží.

Dolejš požádá premiéra Petra Nečase, aby Kádnerův odchod z komise řešil. Bude také chtít, aby BIS odtajnila celý svazek.

Koaličním poslancům Kádner u jednání nevadí. Byl řádně zvolen a je stejně jako oni vázán slibem mlčenlivosti. Podle Davida Vodrážky z ODS prý o střet zájmů ČSSD nejde:

„Myslím si, že by bylo potřeba se ptát, komu vyhovuje, že komise to přerušila a že nebude zasedat dále. Co za tí je? Protože já nejsem tak naivní, abych si skutečně myslel, že to může být nějaký dramatický střet zájmů poslance, který byl řádně zvolen, má řádný mandát. Já bych dal spíše přednost rychlosti prvotní informace, co se ve skutečnosti dělo.“

Ředitel nemluvil

Ředitel BIS Jiří Lang tak z jednání odešel, aniž by cokoli stačil poslancům říci. Na dotazy novinářů, zda odposlechy pořídila tajná služba, pouze poznamenal, že to nemůže potvrdit ani vyvrátit. Sdělit to může totiž jen komisi.

David Kádner - poslanec za VV | Foto: Poslanecká sněmovna

Členy komise právě zajímá, zda vůbec, a pokud ano, tak proč BIS záznamy pořídila a za jakých okolností se mohly dostat do rukou detektiviů ABL.

Seznam otázek

Také další člen komise za ODS Pavel Staněk bezpečnostní riziko v přítomnosti Davida Kádnera nevidí. „Nevím, zda je to ta správná osoba, z níž bychom měli mít při jednání komise strach a obavy. Mě mrzelo, že komise se sešla a neměla možnost jednat. Protože to je v tuto chvíli asi nejpodstatnější, proto jsme se také sešli,“ uvedl ve večerních Ozvěnách dne.

„My jsme nekladli požadavek na to, aby pan kolega Kádner odešel z komise. Byl do ní zvolen sněmovnou, nechť v ní je. My jsme chtěli, aby se pouze neúčastnil projednávání tohoto jednoho bodu, protože tam určitý střet zájmů vidíme,“ oponoval místopředseda komise za ČSSD František Bublan.

Zdůraznil také, že ředitel BIS převzal od komise seznam otázek, na které písemně odpoví. „V nejbližší době se sejdeme znovu, nechceme to blokovat, chceme v tom pokračovat,“ uvedl Bublan.

Mezitím grémium ODS podpořilo stanovisko předsedy strany Petra Nečase ke kauze kolem Pavla Béma včetně toho, aby bývalý pražský primátor složil poslanecký mandát. Bém už v pondělí večer požádal ODS v Praze-Bubenči o pozastavení členství ve straně.

Vyšetřování nehody lobbisty Romana Janouška bylo od začátku plné chyb. Dospěla k tomu prověrka policejního postupu, kterou provedlo policejní prezidium. Podle šéfa policie Petra Lessyho byli policisté k Janouškovi shovívaví.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme