Sněmovní výbor projedná vydání Bárty k trestnímu stíhání

Mandátový a imunitní výbor sněmovny dnes rozhodne, zda doporučí vydání předsedy poslaneckého klubu Věcí veřejných Víta Bárty a poslance Jaroslava Škárky k trestnímu stíhání kvůli podezření z korupce. Sám Bárta chce přitom poslance požádat, aby ho imunity zbavili. Považuje sice žádost policie o jeho vydání za tendenční, chce se ale očistit v soudním procesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta (Věci veřejné) | Zdroj: ČTK

Šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta je podezřelý z korupce svých stranických kolegů Kristýny Kočí a Jaroslava Šárky. Dnes už bývalého člena Věcí veřejných Škárku policie podezírá z braní úplatků. Stanovisko výboru je pouze doporučující, konečné slovo bude mít až Poslanecká sněmovna jako celek.

Jaroslav Škárka počátkem dubna řekl, že od září pobíral měsíčně 55 tisíc korun za loajalitu a dostal prý také 170 tisíc přímo od Víta Bárty. Kristýna Kočí tvrdila, že od Bárty dostala půl milionu korun. Podle Bárty to nebyly úplatky, ale půjčky. Škárka a Kočí byli později z Věcí veřejných vyloučeni.

Pro vydaní Bárty chce hlasovat i jeho stranická kolegyně a vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake. „Sama za sebe mohu říci, že vyslyším žádosti Víta Bárty a budu hlasovat pro jeho vydání. Je to podle mě jediná cesta k očištění jeho jména,“ uvedla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma vydání Víta Bárty sledovala pro Rádio Česko parlamentní zpravodajka Milada Richterová

Stejný názor má i místopředsedkyně sněmovny a Věcí veřejných, Bártova manželka Kateřina Klasnová.

"Pro mě je to asi nejtěžší, kromě mého manžela, který samozřejmě toto také prožívá, tak budu hlasovat pro jeho vydání, jakkoli je to pro mě velmi těžké a jakkoli si myslím, že je to velká nespravedlnost vůči mému muži a že i ten samotný spis, ta žádost o vydání, vykazuje některé chyby. Přesto všechno si myslím, že to je jediná možnost, jak může očistit svoje jméno," uvedla.

Zároveň řekla, že bude podporovat i vydání Jaroslava Škárky.

Vydání podpoří i ostatní strany

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík tvrdí, že jeho strana vydaní Bárty podpoří. „Klub TOP 09 a Starostové jednomyslně svými hlasy vydá Víta Bártu i Jaroslava Škárku. Pakliže jsme stranou, která má v programu zrušení poslanecké imunity a pakliže chceme, aby tito lidé měli šanci se očistit veřejně, spravedlivým procesem, tak nemůžeme jednat jinak,“ řekl.

Také šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura je pro to, aby sněmovna poslance imunity zbavila. „Myslím, že jeho žádost podpoříme a že budeme hlasovat o vydání. Říkal, že se chce očistit u soudu a jediná šance pro kteréhokoliv poslance se očistit u soudu je, že ho sněmovna vydá a on bude mít šanci prokázat v konkrétním případě svou nevinu. Předpokládám, že nebude mít závazné stanovisko, myslím, že poslanci ODS vždycky hlasovali podle vlastního rozhodnutí, nicméně v tomto případě očekávám , že naprostá většina členů klubu podpoří jeho žádost,“ uvedl.

Také sociální demokraté budou podle místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka pro to, až bude tento bod sněmovna projednávat, aby Víta Bártu zbavila poslanecké imunity a umožnila vyšetření případu.

„My budeme usilovat o závazné stanovisko v poslaneckém klubu ČSSD a chtěli bychom v tomto hlasovat jednoznačně. Doufám, že i třeba poslanci strany Věci veřejné podpoří návrh na vydání, protože jsem zaregistroval, že tam to tak jednoznačné není a mě připadá, že by i oni sami měli dát prostor panu Bártovi, když říká, že chce se hájit před soudem, což je správné, aby to mohl učinit,“ řekl Zaorálek.

Současná sněmovna zatím hlasovala o vydání svého člena k trestnímu stíhání jednou. Šlo o poslance zvoleného za VV Stanislava Humla. Výbor ke kauze nepřijal žádné usnesení. Koncem března pak sněmovna Humla vydat odmítla, ač o to poslanec po předchozím váhání nakonec sám požádal.

Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Katka Brezovská, Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme