Sněmovní výbor si od policie vyžádá spis k případu Humla

Sněmovní mandátový a imunitní výbor měl dnes rozhodnout o vydání poslance Věcí veřejných Stanislava Humla policii. Důvodem je sporný znalecký posudek k dopravní nehodě z roku 2009. Podle předsedy mandátového a imunitního výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) se dnes výbor pouze dohodne na tom, že si od policie vyžádá příslušný spis. Až poté se bude řešit, zda bude moci Stanislav Huml nebo jeho právník do spisu vůbec nahlédnout, protože mu ještě nebylo sděleno obvinění. K tomu zřejmě výbor požádá o stanovisko sněmovní právníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Huml | Foto: Marián Vojtek

Rozhodování by měl mít výbor jednodušší o to, že poslanec Huml sám s vydáním policii souhlasí. Už dříve se nechal Huml slyšet, že sám požádá o vlastní vydání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Huml.mp3

„Po krátkém seznámení s kauzou poté, co nám přišla výzva i vyjádření pana poslance Humla, se mě zdá ta kauza vykonstruovaná. Nicméně jsme připraveni vyhovět panu Humlovi tak, aby se s kauzou mohl poprat sám,“ říká místopředsedkyně strany Věcí veřejných Karolina Peake.

O tom, zda doporučí jeho vydání policii, bude výbor podle jeho předsedy Jeronýma Tejce z ČSSD rozhodovat nezávisle na přání Humla:

Přehrát

00:00 / 00:00

Tejc k Humlovi.mp3

"V tuto chvíli se nedá říct, že platí, že pokud pan poslanec Huml požádá o zbavení imunity, výbor a Poslanecká sněmovna tak rozhodnou. Je to věc na sobě nezávislá. Výbor to vnímá jako dvě oddělené věci. Nebude automaticky platit to, že všichni budou hlasovat podle přání pana poslance Humla, byť by řekl, že se imunity vzdát chce."

Celá žádost se týká znaleckého posudku k dopravní nehodě z roku 2009. Trestní oznámení na Humla podal soudce obvodního soudu pro Prahu 2, podle kterého je posudek, zpracovaný firmou, kterou Stanislav Huml řídil, nepravdivý. To ale Huml odmítá a na svých webových stránkách zpřístupnil jak samotný posudek, tak své stanovisko k celé kauze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Huml-kauza.mp3

Sám Huml považuje obvinění za účelové vyřizování účtů a pokus o diskreditaci jeho osoby v době, kdy začal kritizovat způsob odměňování vysokých úředníků policie. Prostřednictvím policejní inspekce Huml zjišťuje, kdo z policistů dal informace o této kauze médiím.

„21. prosince jsem žádal inspekci policie, aby zjistila, který policista mě lustroval, protože tam jsou elektronické systémy a dá se zjistit, odkud informace unikla."

Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme