Sněmovní výbor údajné e-maily šéfa Rady ČRo neřešil. Šafařík se kvůli nemoci omluvil

Členové sněmovního volebního výboru dnes neschválili program schůze, na které měl předseda Rady Českého rozhlasu (ČRo) Petr Šafařík vysvětlovat svou e-mailovou korespondenci premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Šafařík se z jednání na poslední chvíli omluvil kvůli nemoci. Zprávy byly zveřejněny po hackerském útoku na e-mailový účet premiéra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda a místopředseda volebního výboru Martin Komárek  a Vítězslav Jandák na dnešním mimořádném zasedání výboru

Předseda a místopředseda volebního výboru Martin Komárek a Vítězslav Jandák na dnešním mimořádném zasedání výboru | Zdroj: ČTK

V údajných e-mailech Šafařík píše Sobotkovi o dění v Radě ČRo, o průběhu volby prozatímního ředitele Českého rozhlasu a následně i o volbě řádného generálního ředitele místo Petera Duhana, který loni v říjnu odstoupil.

"Chování pana Šafaříka je nemožné, skrývá se a neřekne jednoznačně, že ty maily psal, nebo nepsal. Já po něm tuto odpověď budu vyžadovat," uvedl předseda volebního výboru Martin Komárek (ANO), který chce v této věci interpelovat premiéra.

Výbor se měl podle něj zabývat alespoň názory radních ČRo, kteří na jednání výboru přišli. Dodal, že kvůli uniklým e-mailům hrozí podezření, že bude nadcházející volba generálního ředitele rozhlasu zpolitizovaná.

Někteří poslanci, jako Miroslava Němcová (ODS), Jan Birke nebo Jan Chvojka (oba ČSSD), se odmítli zabývat ukradenými informacemi. Birke uvedl, že je kvůli zveřejněným e-mailům pozvaný na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, protože zřejmě unikly i jeho e-maily Sobotkovi.

Kauza Sobotkových e-mailů má zřejmě první oběť. Končí specialista na kyberkriminalitu

Číst článek

Podle poslankyně Němcové by se kauza neměla politizovat. „Myslím si, že ve chvíli, kdy únik těchto informací šetří policie, tak se politika má hodně držet stranou a počkat teprve na výsledek. Nota bene, když předseda rady tvrdí, že to nejsou autentické maily,“ řekla Němcová a dodala:

„Pokud se ukáže, že lhal, tak samozřejmě je to úplně jiná situace a v tu chvíli budeme mít o čem jednat, protože člověk, který by takto ztratil kredit, by nemohl zastávat funkci radního Českého rozhlasu.“

Petr Šafařík byl v době, ze které údajná e-mailová komunikace pochází, nejprve řadovým členem rozhlasové rady a pak jejím předsedou. Šafařík tvrdí, že e-maily s jeho jménem nejsou autentické. Podle některých poslanců by měl šéf rady v případě pravosti e-mailů odstoupit.

Desítky pracovních i soukromých zpráv ze Sobotkova e-mailového účtu zveřejnil extremistický web umístěný v USA, což může mít podle odborníků za cíl ztížit dohledání jeho provozovatelů. Případ vyšetřuje ÚOOZ.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme