Sněmovní výbor vyslechl Parkanovou. Stanovisko zatím nezaujme

Vlasta Parkanová vysvětlovala členům mandátového a imunitního výboru svůj pohled na kauzu údajně předraženého nákupu letadel CASA. Policie chce místopředsedkyni sněmovny za TOP 09 stíhat kvůli údajnému zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová jde na jednání imunitního a mandátového výboru | Foto: Filip Jandourek

Parkanová mluvila před poslanci zhruba hodinu. Novinářům sdělila, že na výbor přinesla vlastní právní analýzu, která dokazuje její nevinu. Porušení pravomoci veřejného činitele se měla Parkanová dopustit tím, že nezadala vypracování znaleckého posudku na cenu letadel.

Parkanová obvinění označila za absurdní. Výbor ale dnes žádné doporučení nevydá. Ke kauze se vrátí ještě jednou, a to 10. července. Podle předsedy Věcí veřejných a člena výboru Radka Johna by ale sněmovna měla Vlastu Parkanovou imunity zbavit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc v Ranním interview Radiožurnálu

„Tady někdo neuhlídal 658 milionů z veřejných peněz. Budu samozřemě navrhovat vydání k trestnímu stíhání, protože když nebudeme prošetřovat, jakými mechanismy je možné tady připravit lidi o více než půl miliardy a pak jim krátit důchody, tak ten stát nemá nárok na existenci,“ dodává Radek John.

Vydání Parkanové zřejmě svým kolegům doporučí i člen výboru a šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc: „Pokud se nestane něco mimořádného, pokud mě dnes Vlasta Parkanová nepřesvědčí nebo se neobjeví nové informace o tom, že by například ta věc měla pouze skutečně politický základ, tak jim doporučím, aby hlasovali pro vydání.“

Členové mandátového a imunitního výboru by už také měli mít nastudovaný vyšetřovací spis a stanoviska NKÚ, vlády a ministerstev obrany a financí k armádním nákupům. O tyto materiály požádali členové výboru minulý týden. Někteří z nich prý neměli jistotu, zda policie a žalobci využili všechny dostupné informace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Členka výboru Jana Kaslová z TOP 09 a Petr Mlsna, ředitel odboru vládní legislativy ve Světě o osmé

Výbor ale, jak upozornil jeho předseda Bohuslav Sobotka z ČSSD, o vině Parkanové rozhodovat nebude.

„Jestliže jsou jakékoli pochybnosti například o tom, do jaké míry byl postup paní Parkanové v rozporu s praxí obvyklou ve státní správě, tak tuto otázku by mělo primárně řešit Státní zastupitelství a primárně by si ji měla položit policie. My tady v poslanecké sněmovně nemůžeme vykládat zákony,“ vysvětlil Bohuslav Sobotka.

Vlasta Parkanová měla pochybit tím, že nezadala vypracování znaleckého posudku na cenu letadel. To ale podle ministerstva financí a Ústavu státu a práva nemusela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Věcí veřejných Radek John na Rádiu Česko

Ředitel odboru vládní legislativy Petr Mlsna ve své analýze dospěl k závěru, že ministerstvo nemělo v tomto případě povinnost zpracovat znalecký posudek na obvyklou cenu letounů, protože se nejednalo o veřejnou zakázku.

Ministr financí a spolustraník Parkanové Miroslav Kalousek z TOP 09 proto nejednou ostře kritizoval práci policistů a žalobců.

„Je to ohnutí zákona, ohnutí paragrafu a mohu pouze konstatovat jednu jedinou věc: Držím v ruce jasný důkaz, že ministerstvo obrany postupovalo důsledně tak, jak doporučil a stanovil ministr financí Sobotka, a já se s ministrem Sobotkou zcela ztotožňuji,“ uzavírá Miroslav Kalousek.

Věra Pfeifferová, Marína Dvořáková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme