Sněmovní výbor vyzval premiéra, aby jednal o sankcích proti Rusku v souladu s EU

Evropský výbor Poslanecké sněmovny dnes vyzval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby při jednáních o zpřísnění sankcí EU vůči Rusku kvůli situaci na Ukrajině postupoval ve maximální shodě a jednotně s postojem většiny členských států.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza členům výboru sdělil, že komentář k návrhu na zpřísnění sankcí má 27 zemí osmadvacítky. Na sankcích se musí shodnout všechny členské státy, řekl.

Pokud šéfové zemí konečné znění odsouhlasí, v pondělí by bylo zveřejněno v oficiálním věstníku Evropské komise a začalo by platit, dodal Prouza.

Rusko musí přestat podporovat rebely, reaguje NATO na Putinův mírový plán

Číst článek

Usnesení s výzvou vůči premiérovi prosadil šéf výboru, lidovec Ondřej Benešík. Výbor na jeho návrh také uvedl, že nadále pokládá za nezbytné diplomatické řešení situace na Ukrajině založené na respektování její svrchovanosti, územní celistvosti a jednoty, a to včetně plného využití možnosti sankcí v souladu s českými zájmy.

Výbor v usnesení také odsoudil "pokračující agresivní jednání Ruska ve vztahu k Ukrajině", což navrhla Helena Langšádlová z opoziční TOP 09.

V další části jejího usnesení výbor vyzval kabinet, aby ve shodě se západními demokraciemi důsledně hájil české bezpečnostní zájmy.

Vláda dala Sobotkovi mandát k připomínkám k sankcím

Včera dala vláda Sobotkovi mandát, aby uplatnil připomínky k sankcím. Česko usiluje o to, aby se sankce nedotkly českého strojírenského exportu do Ruska, především vývozu obráběcích strojů.

Hlasování o mandátu vlády premiérovi se zdržela dvojice lidoveckých členů vlády Pavel Bělobrádek a Daniel Herman, kteří také neúspěšně navrhovali do usnesení doplnit odsouzení ruské agrese.

ČTK, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme